Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Akademia poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 9. rocznicę kanonizacji

Utworzono dnia 05.05.2023

Nie lękajcie się! Jestem z Wami.

Akademia poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 9. rocznicę kanonizacji

Przyszedł do nas od Boga,

Przyniósł nadzieję, miłość i wiarę,

Rozbudził w nas to, co najszlachetniejsze,

Dodał sił w trwaniu niezłomnym.

Łagodził niepokoje,

Uciszał rozterki,

Wskazał drogę.

 

Przypomniał dzieje,

Tłumaczył zdarzenia,

Wspierał w zwątpieniu.

 

Uczył nas grzech odróżniać od dobra,

Uczył jak słuchać, co mówi Bóg,

On walczył słowem, oddalał od zła,

Był drogowskazem wśród krętych dróg.

 

Nauczył nas, jak trzeba kochać,

A wszystko to po to, by człowiek dla człowieka był bratem.

 

    Dnia 27 kwietnia 2023 r. uroczystą akademią poświęconą największemu autorytetowi moralnemu współczesnego świata – Papieżowi Janowi Pawłowi II uczciliśmy kolejną rocznicę Jego kanonizacji. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów, rodziców oraz chór i zespół wokalno-instrumentalny był przypomnieniem najważniejszych scen z życia tego wielkiego Polaka. Biografia Karola Wojtyły przepleciona została scenkami z jego życia, poezją oraz piosenką religijną, a wśród nich ukochaną „Barką”, wzbogacona fragmentami przemówień i homilii Papieża, a także filmami i prezentacjami multimedialnymi. Ukoronowaniem był taniec dzieci z obręczami kwiatów, wystąpienie rodziców oraz wspólne odśpiewanie pieśni „Abba Ojcze”. Radosne chwile z życia Karola Wojtyły przeplatały się z bolesnymi i tragicznymi wydarzeniami oraz wielką euforią, kiedy został wybrany na 264. następcę św. Piotra. Motywem muzycznym, który towarzyszył częściom narracyjnym oraz recytacjom była pieśń „Ave Maria”, będąca nawiązaniem do motta biskupiego kard. Karola Wojtyły „Totus Tuus (Cały Twój)” i wyrazem Jego oddania się Matce Najświętszej. Dynamizm akcji wzbogaciły kompozycje fortepianowe węgierskiego pianisty – Balazs Havasi. Ilustracją plastyczną montażu słowno-muzycznego były portrety św. Jana Pawła II w galerii zatytułowanej „Sto twarzy św. Jana Pawła II”.

    Św. Jan Paweł II odszedl od nas, ale zostawił wiele pięknych i ważnych słów. Są one dla nas jak memento, zadanie, które mamy wypełnić, są busolą, którą mamy się kierować w meandrach naszego „dziwnego świata”, dewizą, jak piękniej, godniej, treściwiej żyć. To testament, zostawiony nie tylko nam, lecz także pokoleniom Polaków, które po nas przyjdą. Co z Jego słów, nauk pozostanie? Zobaczymy...

    Oto kilka najważniejszych przesłań skierowanych do Polaków, do chrześcijan, i całego świata, do wszystkich ludzi dobrej woli, które odmieniły i odmieniają oblicze świata, Polski, każdego z nas. Ojciec Święty chciałby, żebyśmy niektóre z nich zapamiętali szczególnie.

(Otwórzcie drzwi Chrystusowi – Inauguracja pontyfikatu, Watykan, 22 października 1978)

„Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi.

Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!

Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego”.

***

(Do młodzieży, San Jose, Kostaryka, 3 marca 1983)

„Program tego, co Wam powiedziałem, zawiera się w „nie” i „tak” – nie - egoizmowi, nie – niesprawiedliwości, nie – rozkoszy bez reguł moralnych, nie – rozpaczy, nie – drogom bez Boga, nie – nieodpowiedzialności i przeciętności; tak – Bogu, Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi, tak – wierze i obowiązkom, tak – poszanowaniu godności, wolności i praw osoby, tak – sprawiedliwości, miłości, pokojowi, tak – solidarności ze wszystkimi, szczególnie z najbardziej potrzebującymi, tak –  nadziei, tak – waszemu obowiązkowi budowania lepszego społeczeństwa”.

***

„Od Was zależy jutrzejszy dzień… Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie, któremu na imię Polska. Jest to doświadczenie trudne. Chyba jedno z trudniejszych w świecie, w Europie, w Kościele. Tego trudu się nie lękajcie. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności. Z tego trudnego doświadczenia, któremu na imię Polska można wydobyć lepszą przyszłość, ale tylko pod warunkiem uczciwości, trzeźwości wiary, wolności ducha, siły przekonań. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze. Bądźcie wierni Matce pięknej miłości. Zaufajcie jej, kształtując waszą własną miłość, tworząc wasze rodziny. Niech Chrystus pozostanie dla Was drogą,  prawdą i życiem”.

***

(Asyż, Włochy, 9 stycznia 1993)

„Pokój na ziemi jest zadaniem dla nas – ludzi dobrej woli. Jest zadaniem szczególnie dla chrześcijan. Jesteśmy za niego odpowiedzialni wobec świata. Naszą misją jest przypominać ludziom, że są braćmi. Naszą misją jest uczyć ludzi miłości i pojednania, wychowania do życia w pokoju”.

***

(Irlandia, 29 września 1979)

„Wam wszystkim, którzy mnie słuchacie, mówię: nie wierzcie w przemoc, nie popierajcie przemocy. To nie jest droga chrześcijańska. To nie jest droga Kościoła katolickiego. Wierzcie w pokój, w przebaczenie i w miłość: one istotnie należą do Chrystusa”.

Barbara Wójcik

Akademia poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 9. rocznicę kanonizacji

Utworzono dnia 05.05.2023, 00:04

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 308

W poprzednim tygodniu: 363

W tym miesiącu: 987

W poprzednim miesiącu: 1514

Wszystkich: 190698

Zegar