Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z policjantem

Utworzono dnia 17.01.2019

We wtorek 8 stycznia 2019 r. gościł w naszej szkole młodszy aspirant Mariusz Nalepa – policjant oraz dzielnicowy na terenie gminy Tuchów i Ryglice. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych, a uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie. Pan policjant przypomniał, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych – jazdy na nartach, łyżwach, sankach oraz zabaw ze śniegiem, kuligach, ślizgawkach. Uświadomił dzieciom i młodzieży, że mają obowiązek pomocy osobie, która uległa jakiemuś wypadkowi, gdyż nieudzielenie jej skutkuje odpowiedzialnością karną. Omówił sposoby ratowania osoby, która doznała jakiegoś urazu na stoku narciarskim albo wpadła do wody wskutek załamania się lodu. Pan dzielnicowy ostrzegł uczniów przed zabawami, które mogą doprowadzić do wypadku czy utraty zdrowia, a nawet życia. Podkreślił, że należy uprawiać sporty zimowe w miejscach do tego przeznaczonych i bezpiecznych, ale nigdy w pobliżu drogi publicznej czy miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszych, a także na rzekach, jeziorach, stawach. Pan policjant zachęcił uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania z uroków zimy, jednak w sposób odpowiedzialny oraz z zachowaniem zdrowego rozsądku. Przywołał przepisy prawne i konsekwencje, jakie mogą grozić osobie, która ich nie przestrzega.

Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń dotyczących korzystania z Internetu, telefonu komórkowego, portali społecznościowych oraz używania e- papierosów i przejawów demoralizacji młodych ludzi. Pan dzielnicowy przestrzegł uczniów przed grożącymi im konsekwencjami prawnymi, jeśli będą na facebooku kogoś obrażać, wyzywać, zamieszczać wpisy pełne nienawiści, znieważać, zniesławiać. Dodał, że należy dobrze zastanowić się nad tym, co zamieszczamy w sieci. Wymienił zachowania, które demoralizują młodych ludzi – picie alkoholu, palenie papierosów i e-papierosów, chodzenie na wagary. Poinformował wszystkim, że każdy przejaw demoralizacji zgłoszony na policję, skutkuje powiadomieniem sądu rodzinnego.

W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami. Na zakończenie pan Mariusz życzył wszystkim zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych.

Barbara Wójcik

Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z policjantem