Czytanie – męska rzecz!

Utworzono dnia 20.04.2018

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz hasła, które jej przyświeca, dnia 17 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. Do udziału w akcji zaproszeni zostali: sołtys wsi Ołpiny pan Roman Gabryel oraz tata ucznia klasy pierwszej pan Sylwester Bąk. Imprezę tradycyjnie zainaugurowano wspólnym odczytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Po chóralnej recytacji wiersza nadszedł czas na głośne czytanie dzieciom. Przedmiotem lektury była publikacja Margery Williams pt. „Aksamitny Królik”. Należy ona do jednej z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci, i nie tylko dla dzieci, gdyż jest ponadczasową przypowieścią o życiu. Kiedy jesteśmy mali, słuchamy jej jako bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące nas pytanie: Jak zabawki stają się prawdziwe? Kiedy jesteśmy zakochani, „Aksamitny Królik” staje się piękną historią o wiecznej miłości – aż po sypiące się trociny – bo skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym. To również głęboka refleksja o życiu...po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.

Popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży Jacqueline Wilson umieściła „Aksamitnego Królika” na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania. Warto ją zatem mieć w swojej domowej biblioteczne. Zachęcam wszystkich do lektury tej pięknej i wartościowej opowieści. Przypominam rodzicom o codziennym czytaniu w myśl hasła: Czytaj dziecku 20 minut dziennie – CODZIENNIE! A dzieciom i młodzieży słowa Umberto Eco: Kto czyta książki - żyje podwójnie.

Składamy serdeczne podziękowania panu Romanowi Gabryelowi oraz panu Sylwestrowi Bąkowi za przyjęcie zaproszenia oraz aktywny udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Koordynator kampanii

Cała Polska czyta dzieciom”

Barbara Wójcik

Współorganizator: Anna Wójcik