Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dla NIEPODLEGŁEJ o Niepodległości uczą się najmłodsi.

Utworzono dnia 15.11.2018
Czcionka:

            W tygodniu poprzedzającym obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym odwołującym się do historii Polski, a mającym na celu wytłumaczenie dzieciom, co to jest Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego obchodzimy je 11 listopada.
Pierwszoklasiści poznali pierwszych władców Polski, legendę Orła Białego oraz historię powstania Mazurka Dąbrowskiego. Dowiedzieli się o rozbiorach Polski, o walce o niepodległość, Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich.
Oczywiście wiedza była aktywnie przyswajana, powiązana z działaniem, doświadczeniem, poprzez zaangażowanie wielu zmysłów, aby w umyśle małego pierwszoklasisty powstało ogólne pojęcie i wyobrażenie na temat tego, co się stało.

            Wykorzystując przygotowane przez wychowawcę materiały dydaktyczne, uczniowie układali z kawałków mapę Polski, dokonali symbolicznego rozbioru Polski oraz ułożyli drogę z 123 elementów, z których każda liczba symbolizowała 1 rok niewoli naszej ojczyzny. Zapoznali się także z wydarzeniami Bitwy Gorlickiej i frontem działań wojennych w naszej miejscowości oraz historią powstania cmentarza wojennego w Ołpinach, a następnie uczcili pamięć leżących tam żołnierzy. Zapalili również znicz pamięci pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaplanowany przez wychowawcę cykl zajęć wzbogacony został poprzez oglądanie wystawy pamiątek z I i II wojny światowej pt. "HISTORIA W GABLOCIE" oraz udział uczniów w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

Ponadto, podczas zajęć plastycznych, pierwszoklasiści wykonali symbole narodowe oraz przygotowali różne elementy dekoracyjne, dzięki którym barwy narodowe odświętnie ozdobiły całą salę lekcyjną, a uroczyste odśpiewanie hymnu i całość tygodniowych działań związanych z 100 urodzinami Niepodległej Polski sprawiła, iż uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Jana Ślęzaka w Ołpinach godnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości odczuwając dumę z tego, że są Polakami.

            "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości."

            Te słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego wielokrotnie były i nadal są  odczytywane na akademiach szkolnych i nie tylko. Nie dziwi to nikogo , bo to bardzo prawdziwa myśl. Aby jednak tę przeszłość szanować, trzeba ją najpierw poznać, a owo poznawanie powinniśmy zaczynać od najmłodszych lat!

Wychowawca klasy I
Stanisława Ryba

Dla NIEPODLEGŁEJ o Niepodległości uczą się najmłodsi.

Utworzono dnia 15.11.2018, 10:07

Polecamy

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 608

W tym miesiącu: 2286

W poprzednim miesiącu: 2621

Wszystkich: 89682

Zegar