Egzamin gimnazjalny - po raz ostatni

Utworzono dnia 29.04.2019

W polskim systemie oświaty gimnazjum pojawiło się 1 września 1999 roku. Uczęszcza do niego młodzież w wieku od 13 – 16 lat, która ukończyła sześcioletnią szkołę podstawową. Pierwszym rocznikiem, który kontynuował w nim naukę, był rocznik 1986. Ten etap kształcenia trwa 3 lata i kończy się ogólnopolskim egzaminem, od którego wyników w dużej mierze zależy wybór kolejnej szkoły. W dniach 17 – 19 kwietnia w całej Polsce przeprowadzono po raz ostatni egzamin gimnazjalny. W naszej szkole wzięło w nim udział 47 uczniów z klasy IIIa i IIIb. Miał on formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Egzamin organizowały i przeprowadzały Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w macierzystej szkole ucznia. Składał się on z trzech części i obejmował:

• w części pierwszej – humanistycznej – wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie,

• w części drugiej – matematyczno-przyrodniczej – wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii,

• w części trzeciej – wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego sprawdzane na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego uczniowie poznają 14 czerwca, a zaświadczenia o ilości zdobytych punktów otrzymają 21 czerwca 2019 roku. Egzamin był podsumowaniem wiedzy uczniów, którą nabyli przez trzy lata gimnazjum. Obejmował on umiejętności i wiadomości określone w podstawie programowej. W bieżącym roku szkolnym uczniowie napisali go po raz ostatni. Zgodnie z wprowadzoną reformą edukacji trwa wygaszanie gimnazjów. Od 1 września 2019 roku przestaną one istnieć w systemie edukacji.

Maria Wrzosek

Egzamin gimnazjalny - po raz ostatni