Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historyczny maraton….!

Utworzono dnia 23.06.2017

Bywa, że w szkole pojawia się uczeń, który przez swoją wiedzę i pracę wpisuje się w sposób szczególny w historie tejże szkoły. Wraz ze zbliżającym się końcem roku przyszedł czas podsumowań i refleksji oraz docenienia i wyeksponowania sukcesów, które zasługują na wielkie uznanie całej społeczności szkolnej. 

Rok szkolny 2016/2017, który już niebawem zaliczymy do minionych, obfitował w wiele triumfów w konkursach historycznych odniesionych przez Jakuba Słomskiego. Uczeń trzeciej gimnazjum brał udział aż w trzech konkursach o zróżnicowanej tematyce i zakresie. Były to : wojewódzki konkurs tematyczny zorganizowany przez IPN  „Prezydentowi Rzeczypospolitej … będę bezwzględnie posłuszny". W 70. rocznicę śmierci Władysława Raczkiewicza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947.,  ogólnopolski konkurs tematyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża Polskiego”, oraz  IV edycja Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki i Danuta Siedzikówna ps. „Inka” w panteonie polskiej historii”. Podsumowując dokonania Jakuba trzeba zauważyć, że w każdym konkursie dotarł do etapu finałowego.

W dniu 17 marca 2017 r. odbył się Finał IV edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki i Danuta Siedzikówna ps. „Inka” w panteonie polskiej historii” zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Współorganizatorem konkursu było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. W etapie wojewódzkim konkursu wzięło udział 82 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Etap wojewódzki składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W przerwie pomiędzy częścią pisemną i ustną uczestnicy konkursu i ich nauczyciele zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz wysłuchali wystąpienia dr Anny Czocher, która przybliżyła życie codzienne żołnierzy podziemia pod okupacją niemiecką w latach 1939 – 1945. Wśród gimnazjalistów Jakub wywalczył bardzo dobre szóste miejsce.

 Kolejne uroczyste zakończenie konkursu tematycznego,  Prezydentowi Rzeczypospolitej … będę bezwzględnie posłuszny”. W 70. rocznicę śmierci Władysława Raczkiewicza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947 dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego odbyło się 23 maja 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”,  w Krakowie.  Wśród laureatów, zajmując pierwsze miejsce, znalazł się Jakub Słomski. Należy w tym miejscu podkreślić, że w ubiegłym roku Jakub startując w tym samym konkursie również zajął pierwsze miejsce. Warto zauważyć, że forma konkursu jest nieco inna, uczniowie na etapie powiatowym muszą samodzielnie napisać pracę na podstawie źródeł historycznych, a na etapie wojewódzkim zobowiązani są do obrony tejże pracy. W tym miejscu trzeba też podziękować p. Edycie Brewczyńskiej, która również wsparła Kubę swoją pomocą.

Ostatnim finałem, w którym uczeń naszej szkoły brał udział, jest finał konkursu ogólnopolskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża Polskiego”. Etap centralny odbył się w Warszawie w dniach 1-3 czerwca. W tym roku tematem konkursu był okres historyczny obejmujący lata 1768–1864, od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Konkurs Historyczny to wieloetapowe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie edukacyjno-patriotyczne, obejmujące swym zasięgiem szkoły w całej Polsce. Realizowany jest w czterech etapach i trwa niemal cały rok szkolny, począwszy od etapu szkolnego w listopadzie, przez etap rejonowy (w grudniu) i wojewódzki (w marcu następnego roku), kończąc na zawodach finałowych rozgrywanych tradycyjnie w pierwszym tygodniu czerwca w Warszawie. W konkursach bierze udział łącznie około kilkunastu tysięcy dzieci i młodzieży (w ubiegłym roku udział wzięło ok. 15 tys. uczniów). Uczniowie muszą wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych, broni, sprzętu, umundurowania, a także literatury i architektury danej epoki. Wiedza wymagana w zawodach II i III stopnia wykracza daleko poza szkolną podstawę programową. Laureatami konkursów zostają uczniowie, którzy na etapie wojewódzkim uzyskają co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia na etapie wojewódzkim. Aby zdobyć tytuł finalisty, należy uzyskać co najmniej 60% punktów. Pierwszego dnia zawodów finałowych, po uroczystej inauguracji w Muzeum Wojska Polskiego, uczestnicy zapoznali się z ekspozycjami muzealnymi, zwracając szczególną uwagą na eksponaty związane z tematyką Konkursu i Olimpiady oraz zwiedzili Stare Miasto. Po obiedzie, przeprowadzono testy konkursowe sprawdzające wiedzę i umiejętność analitycznego myślenia uczestników konkursów. Drugi dzień zawodów rozpoczęto uroczystością patriotyczną na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której przedstawiciele organizatorów i młodzież złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oddając hołd poległym w walkach za wolność Polski. Po uroczystości kontynuowano rozpoczęte poprzedniego dnia zawody. XXII Ogólnopolski Konkurs Historyczny  „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"  zakończyła Uroczysta Gala w Sali Musztry Szkoły Podchorążych w Łazienkach Królewskich, podczas której wręczone zostały finalistom-laureatom nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a także pamiątkowe medale i dyplomy od Zarządu Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uczeń naszej szkoły zakończył rywalizację z tytułem laureata konkursu ogólnopolskiego. Gratulujemy Jakubowi wytrwałości w dążeniu do celu oraz pracowitości i wiedzy. Pozostaje jedynie życzyć, aby opuszczając mury ołpińskiego gimnazjum nie przestawał rozwijać swoich pasji, a wiedzę, którą posiadł potrafił właściwie wykorzystać.

  Monika Pikusa

Historyczny maraton….!

Utworzono dnia 23.06.2017, 11:30

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 206

W poprzednim tygodniu: 383

W tym miesiącu: 1464

W poprzednim miesiącu: 1549

Wszystkich: 189661

Zegar