I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Tadeusza Nowaka

Utworzono dnia 29.12.2021

Za nami I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Tadeusza Nowaka w Wietrzychowicach, który się odbył się w 40 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, tj. 13 grudnia 2021 r. Na wstępie uroczystości prowadzący przywitali bardzo gorąco wszystkich przybyłych: zaproszonych gości, opiekunów, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. Podczas konkursu została przeprowadzona prelekcja pt. „Przedkonkursowa  rozgrzewka dykcyjna i kilka słów o formie prezentacji” przez tarnowskiego aktora Pana Jerzego Pala. Następnie odbyła się konkursowa recytacja wierszy Tadeusza Nowaka.

Kilka słów o Tadeuszu Nowaku… To poeta i prozaik pochodzenia chłopskiego. Urodził się 11 listopada 1930 r. w Sikorzycach w byłym powiecie Dąbrowa Tarnowska. W czasie okupacji był łącznikiem oddziału partyzanckiego w rodzinnej wsi. Jako poeta debiutował w 1948 r. na łamach tygodnika Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. W 1949 r. ukończył LO w Tarnowie i został przyjęty na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim, kierunek – filologia polska. Pracę magisterską obronił w 1954 r. W trakcie studiów opublikował kilkanaście wierszy w krakowskiej „Twórczości” i w „Dzienniku Literackim”. Pierwszy tomik poetycki „Uczę się mówić” wydał nakładem „Czytelnika” w 1953 r. Twórczość prozatorską, która pozornie jest pamiętnikiem rodzinnym poety, rozpoczął w 1960 r. Był twórcą wrażliwym na piękno przyrody, wiernym ludowej przeszłości i tradycji. Jako znawca wielkiej codzienności Tadeusz Nowak ukazywał chłopską „prawdziwość”: twardą, surową i nieokrzesaną. W obrazowaniu akcentował niezwykłą brutalność i cielesność  świata wiejskiego. Lubował się w ukazywaniu wiejskich obrzędów, w których najpełniej zaznacza się i umacnia poczucie wiejskiej odrębności w stosunku do reszty społeczeństwa. Celebrował chłopskość, tworzył baśniowy rytuał ludowy. Jego dorobek – oprócz tomiku „Uczę się  mówić” – to: „Porównania” (poezja, 1954), „Prorocy już odchodzą” (poezja, 1956), „Jasełkowe niebiosa” (poezja, 1958), „Psalmy na użytek domowy” (poezja, 1959), „Kolędy stręczyciele” (poezja, 1962), „Przebudzenia” (proza, 1962), „Wiersze wybrane” (1963), „Obcoplemienna ballada” (proza, 1963), „Ziarenko trawy” (poezja, 1965), „W puchu alleluja” (proza, 1965), „W jutrzni” (poezja, 1966), „Takie większe wesele” (proza, 1966), „Poezje wybrane” (1967), „A jak królem, a jak katem będziesz” (proza, 1968), „Wybór opowiadań” (1969), „Psalmy” (poezja), „Diabły” (proza, 1971), „Dwunastu” (proza 1974), „Prorok” (proza, 1977), „Nowe psalmy” (1978), „Wniebogłosy” (proza, 1982), „Półbaśnie” (proza, 1979, wznowienie 1986).

Był laureatem licznych nagród, w tym Ministra Kultury i Sztuki – za tom poezji „Psalmy” oraz za powieść „A jak królem, a jak katem będziesz” w 1971 r. W 1974 r. otrzymał Nagrodę Państwową II Stopnia. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Do lata 1974 r. mieszkał w redakcji „Tygodnika Kulturalnego”. Zmarł 12 sierpnia 1991 r. w Skierniewicach. Warto dodać, że w bieżącym roku przypada 30 – ta rocznica śmierci poety.

Podczas I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Tadeusza Nowaka każdy uczestnik prezentował wybrany wiersz tego twórcy wywodzącego się z ziemi tarnowskiej. Naszą szkołę reprezentował uczeń Radosław Bąk z klasy 7, który pokazał swój talent recytatorski i wygłosił wiersz pt. „Ballada o nocy zakochanej”. Konkurs był znakomitą okazją do pokazania swoich talentów oraz doskonałą szkołą wzmacniania wiary we własne siły.

Maria Wrzosek

I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Tadeusza Nowaka