Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Utworzono dnia 30.08.2019

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Czas wakacyjnego odpoczynku dobiegł kresu. Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy 2 września, uczestnicząc w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez wikariusza naszej parafii ks. Edwarda Kobosa. Społeczność uczniowska na czele z panią Dyrektor, nauczycielami, wychowawcami i rodzicami oraz pracownikami szkoły dziękowała podczas Eucharystii za minione dwa miesiące odpoczynku, a prosiła o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Ks. Edward w swojej homilii powiedział, że: Życie obdarza cię każdego dnia niezwykłym prezentem. Każdy rozpoczynający się dzień jest drogocenną perłą. Podkreślił też, że (…) każdy z nas ma swoje zadanie do wypełnienia. Każdy nasz dzień w szkole jest przygotowywaniem siebie do podróży. Ciągle jesteśmy w drodze. (…) Zachęcam wszystkich, abyśmy każdego dnia zrobili jak najwięcej dla siebie i dla innych. Abyśmy byli mądrzejsi, lepsi i abyśmy tym mogli się cieszyć. A na końcu byśmy otrzymali berło od Pana Jezusa, który powie: „Pięknie żyłeś”. Do obecnych w kościele swoje słowo skierował również proboszcz parafii ks. Jerzy Janeczek, który zachęcił do modlitwy przed lekcjami i po skończonych zajęciach. Po Mszy Świętej w uroczystym orszaku na czele z Pocztem Sztandarowym udaliśmy się do szkoły. Część oficjalna miała miejsce w sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniu hymnu. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Jolanta Górka, która na wstępie zacytowała następujące słowa:

Był plecak na plecach

i były walizki,

a teraz wakacje skończone.

Tornistry i teczki

czekają na wszystkich

i zaraz zawoła dzwonek”.

Pani Dyrektor z ogromną radością powitała wszystkich przybyłych na uroczystą inaugurację nowego roku szkolnego: Grono Pedagogiczne, pracowników obsługi i administracji szkoły, rodziców na czele z przewodniczącą Rady Rodziców panią Lidią Mastyj oraz członkami zarządu, ks. wikariusza Edwarda Kobosa oraz uczniów. W sposób szczególny słowa powitania skierowała do najmłodszych, uczniów klasy pierwszej, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, rozpoczynając swoją „przygodę” z nauką. Życzyła im, aby czas klasy pierwszej był okresem radosnego poznawania świata i pozostawił same przyjemne wspomnienia.

Pani Dyrektor zaznaczyła, że już dwa dni temu zakończyły się wakacje, a wraz z nimi odeszły w sferę wspomnień wydarzenia pełne radości – chwile zasłużonego wakacyjnego odpoczynku spędzonego w gronie najbliższych. Dodała, że zapewne wszystkim towarzyszą dziś przeróżne doznania: od radości, euforii, przez smutek, tęsknotę, niedowierzanie, a nawet lekkie zaniepokojenie czy obawę. Wyjaśniła, że jest to zrozumiałe, gdyż człowiek, niezależnie od wieku, spotyka się z czymś nowym, a tym novum jest rozpoczynający się rok szkolny.

Pani Dyrektor przywołała bolesne dla naszego kraju i narodu wydarzenia historyczne: Dziś 2 września nasze myśli nieuchronnie wybiegają do tego, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc, za rok. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny spotkać się, aby rozpocząć to wielkie dzieło edukacji przyszłych pokoleń. Ale dziś 2 września nie możemy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 80 lat temu. 1 września 1939 dzieci nie mogły wziąć udziału w rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Szkoły zostały zamknięte, a myśli, rozmowy Polaków przeszywało jedno straszne w swoim znaczeniu i brzmieniu słowo: wojna. 80 lat temu ludzie żyli tak jak my, współcześnie, choć zapewne inne były realia. Każdy miał swoje plany i marzenia i nikt nie dopuszczał do świadomości tego, że wszystko może zniknąć tak szybko, jak pęka bańka mydlana. Dziś dziękujemy Bożej opatrzności, że żyjemy w czasie pokoju, a ucząc się i pracując, nie możemy nigdy zapomnieć, jak cennym skarbem jest wolność. Dziś niech nasze myśli powędrują ku tym Polakom, którzy kładąc na szale losu swoje życie, obdarowali nas życiem w wolnym i niepodległym kraju. Pani Dyrektor poprosiła, aby minutą ciszy uczczono bohaterów walczących o naszą wolność podczas II wojny światowej.

Później pani Jolanta Górka przekazała najważniejsze informacje, na które z niecierpliwością czekali przede wszystkim uczniowie. Odczytała przydział sal lekcyjnych i wychowawców poszczególnych oddziałów. Krótko omówiła organizację pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Kończąc swoje wystąpienie, ogłosiła, że rok szkolny 2019/2020 został otwarty i zaprosiła dzieci oraz młodzież do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

"(…) My chcemy Boga w książce, w szkole,

W godzinach wytchnień, w pracy dniach.

Błogosław słodka, Pani..."

Niech to pragnienie wyśpiewane na zakończenie Eucharystii inaugurującej nowy rok szkolny przyniesie całoroczne błogosławieństwo Maryi, Pan Bóg zaś niech codziennie towarzyszy nam we wszystkich naszych poczynaniach.

Barbara Wójcik

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020