Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Utworzono dnia 06.03.2023

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Mały poradnik dla rodziców

Wielu rodziców doświadcza współcześnie ogromną niechęć swoich pociech do nauki lub co gorsza do uczęszczania do szkoły. Może nie każdy rodzic chciałby mieć w domu małego geniusza, ale zapewne wielu chce, żeby jego dziecko było mądre, inteligentne, osiągające sukcesy, słowem takie, którym można się pochwalić przed znajomymi i rodziną. Modą ostatnich lat stało się umieszczanie zdjęć pociech w mediach społecznościowych
z trzymanym w ręku dyplomem lub absolutny hit – zdjęcia świadectw z czerwonym paskiem. 

Niestety, taki stan rzeczy sprawia, że dzieci od najmłodszych lat są wrzucane w wyścig szczurów, a do tego dochodzi brak czasu i zainteresowania ze strony rodziców, zdawkowe rozmowy, lenistwo, czy po prostu niewiedza. Dziecko nie chce się uczyć, najchętniej przesiadywałoby cały dzień przed komputerem,  a szkołę traktuje jak zło konieczne, zadając ciągle pytania typu: Po co mi w życiu matematyka? Ile razy wykorzystam wiedzę z fizyki?

Jakiś czas temu problem niechęci do nauki dotyczył dzieci starszych, jednak od jakiegoś czasu nauczyciele zauważają ten problem coraz częściej w klasach młodszych. Rodzice muszą pamiętać, że pokolenie ich dzieci jest zupełnie innym pokoleniem niż oni sami
i metody stosowane przez rodziców w latach 80 czy 90 nie mają żadnego przełożenia na czasy współczesne. Praca nad dzieckiem zaczyna się już od przedszkola, gdyż już wtedy należy nauczyć je jak się uczyć poprzez wypracowanie pewnego schematu i rytmu dnia.
Drodzy Rodzice! Wykorzystajcie zatem kilka poniższych rad i podpowiedzcie dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny.

Wdrażaj do systematyczności

Uczyć trzeba się codziennie. Nie ma takiego dnia, w którym nauczyciel nie zadałby zadania. Jeśli to nie jest praca pisemna, to należy przeglądnąć i utrwalić materiał z ostatniej lekcji, aby potem uniknąć zakłopotania, że trzeba w jeden wieczór przygotować się do sprawdzianu
z całego działu. Kiedy naukę rozłoży się w czasie, wówczas okazuje się, że wystarczy każdego dnia utrwalić sobie jeden czy dwa tematy, aby skutecznie opanować cały materiał. Podobnie jest z nauką wiersza bądź czytaniem lektur. Należy pamiętać, że najważniejsze są przedmioty wiodące: język polski, matematyka, język angielski, jednak nie można zapominać o innych przedmiotach. Są to lekcje, które odbywają się rzadziej: jedna lub dwie lekcje na tydzień, więc ilość obowiązków i materiału do opanowania jest proporcjonalnie mniejsza.

Nie używaj straszaków

Często rodzice powtarzają zdania usłyszane od swoich rodziców, zapominając, że żyli
w innych czasach, w innych realiach i byli zupełnie innym pokoleniem: ,,Pani w szkole nauczy Cię porządku!”, „Nie ociągaj się!”, „W szkole to dopiero dostaniesz w kość!”, „Ja w Twoim wieku to…”, ,,Będą się w szkole z Ciebie śmiać!” – po pierwsze większość z tych zdań to nieprawda, po drugie wypowiadanie ich do niczego nie prowadzi. Nie można przenosić na dziecko swoich doświadczeń i przekonań, które często mają negatywny wydźwięk.

Nie przenoś swoich niespełnionych ambicji na dziecko

Wielu rodziców w dzieciństwie i młodości planowało i marzyło, aby zostać z zawodu kimś zupełnie innym. Życie pisze różne scenariusze i jednym z wielu błędów rodziców jest dążenie, aby dziecko zrealizowało to niespełnione marzenie, zwłaszcza gdy rodzic zauważa ten sam lub podobny potencjał i podobne zainteresowania dziecka. Mierz siły na zamiary, nie przytłaczaj dziecka swoimi ambicjami, gdyż rodzi to frustrację zarówno rodzica jak i dziecka. Poza tym pokaż dziecku, że Tobie też zależy i możesz w każdym wieku dokonać zmiany również w swoim życiu, aby zrealizować swoje niespełnione ambicje.

Doceniaj za każde osiągnięcie

Powszechnie wiadomo, że nie każde dziecko będzie miało w szkole piątki i szóstki lub będzie wygrywało w zawodach i konkursach. Ważny jest wysiłek dziecka włożony w przygotowanie do lekcji i obowiązków szkolnych, nie tylko uzyskana ocena. Chwal dziecko nawet za małe postępy, gdyż każdy człowiek, zwłaszcza ten młody, rozwijający się i uczący życia, lubi czuć się doceniony. To najlepsza motywacja. Nie pytaj przy okazji, jaką ocenę dostał kolega
z ławki, gdyż dziecko od razu wyczuwa, że chcesz je z kimś porównać. Udzielaj pochwały za konkretną rzecz, np. jeśli dziecko szybko wykona zadanie, to pochwal, że zrobiło je szybko; jeśli trwało to dłużej, pochwal za wytrwałość.

Pamiętaj o odpoczynku po przyjściu ze szkoły

Po skończonych lekcjach dziecko powinno zjeść dobry obiad, porozmawiać z rodzicami lub innymi domownikami, zrelaksować się – najlepiej z dala od telefonu i komputera, gdyż wbrew pozorom korzystanie z nich nadal generuje wysiłek organizmu, co zaburza konieczność odpoczynku. Dopiero po wykonaniu tych zajęć należy usiąść do odrabiania lekcji. Wykonywanie zadań od razu po powrocie ze szkoły nie jest wskazane, gdyż dziecko jest wtedy zwyczajnie zmęczone i rozkojarzone. Naturalne jest, że musi się wyciszyć
i odpocząć.

Dawaj przykład

Daj przykład własnym zachowaniem. Nie rzucaj poleceń typu: ,,Idź się uczyć!”, gdy w tym momencie skupiasz się na oglądaniu serialu lub przeglądaniu telefonu. Niech dziecko widzi, że masz zainteresowania, że czytasz książkę, prasę, oglądasz filmy popularnonaukowe. Pokaż mu, że świat nauki jest fascynujący. Wykonajcie wspólnie doświadczenie z wykorzystaniem materiałów dostępnych w kuchni. Idźcie razem na wystawę, do muzeum, na wieczór poezji.  Udowodnij, że nauka jest interesująca i w każdym wieku jest potrzebna.

Zadbaj o właściwą przestrzeń do pracy

Przygotuj dziecku odpowiednie miejsce do nauki, właściwe oświetlenie i spokój. Wyłącz telewizor i radio, aby zmniejszyć wpływ czynników rozpraszających. Wskaż także różne techniki ułatwiające zapamiętywanie (rysunki, grafy, wykresy, znaczniki, podkreślenia). Poleć odłożenie telefonu w widoczne dla Ciebie miejsce na czas nauki.

Nie odrabiaj prac domowych za dziecko

Nie zawsze perspektywa czasu jest na tyle ważna, aby wyręczać dziecko w wykonywaniu podstawowych obowiązków. Podobnie jest z odrabianiem zadań domowych. Wiadomo, że osoba dorosła poradzi sobie szybciej, ale zadanie traci wtedy wymiar edukacyjny. Jako rodzic pomóż dziecko zrozumieć polecenie, zaplanuj poszczególne etapy pracy i udziel wskazówek naprowadzających. W taki sposób dajesz mu szansę na doświadczenie sukcesu i budujesz
w ten sposób jego wiarę we własne możliwości. Podpowiedz dziecku, że warto zacząć odrabianie lekcji od najtrudniejszych zadań, a łatwiejsze zrobić na końcu.

Pamiętaj – każdy jest inny

Każde dziecko uczy się w swoim tempie i czasie, więc stawianie obok siebie nawet dwóch uczniów staje się dla jednego z nich krzywdzące. Można porównywać, ale tylko wiedzę
i umiejętności dziecka na przestrzeni czasu. W ten sposób unaoczniamy postępy i motywujmy do dalszej pracy.

Najważniejsze - wspieraj i kochaj

Każdy doświadcza porażki i staje się wtedy zniechęcony. I każdy także w takiej sytuacji potrzebuje wsparcia, dobrego słowa czy przytulenia. Pozwól dziecku ,,wygadać się”, ale zaprotestuj, kiedy w wypowiedzi próbuje znaleźć winowajcę swojej porażki: ,,To przez Panią, bo za dużo zadaje!”, ,,Antek się wiercił i nie mogłem skupić się na teście.”. Nakieruj rozmowę na taki tor, aby dziecko zaczęło mówić o sobie a nie o innych. Pokaż mu, jak może wyjść z patowej sytuacji, nie zostawiaj go samego. Udzielaj wsparcia, deklaruj chęć pomocy.

Opracowała:

pedagog specjalny

Jolanta Górka

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 203

W poprzednim tygodniu: 383

W tym miesiącu: 1461

W poprzednim miesiącu: 1549

Wszystkich: 189658

Zegar