Jesienna wycieczka

Utworzono dnia 02.10.2018

Wycieczka szkolna z pewnością jest dla uczniów urozmaiceniem zajęć prowadzonych w sali lekcyjnej. Powinna inspirować do nauki, wzbudzać pasję i integrować uczestników.

W piękną, jesienną, słoneczną środę 26 września br. uczniowie klasy IV, V i VI szkoły podstawowej udali się na swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Kąśnej Dolnej, Jastrzębi i Ciężkowic. Opiekunami wyjazdu były panie: Anna Wójcik, Bernadetta Pikusa, Magdalena Rozmus, Anna Król-Kuś, Joanna Stanisławczyk.

Po dotarciu do malowniczej Kąśnej Dolnej, zostaliśmy zaproszeni do XIX-wiecznego Dworu Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego kompozytowa, światowej sławy pianisty, wielkiego patrioty i męża stanu. Dwór jest siedzibą Centrum Paderewskiego – instytucji kultury Powiatu Tarnowskiego, współprowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która działa na rzecz krzewienia muzyki klasycznej i edukacji kulturalnej. Dwór w Kąśnej Dolnej był spełnieniem marzeń artysty o polskim domu. Stałą ekspozycję stanowią meble, przedmioty użytkowe oraz pamiątki, które przybliżają publiczne i prywatne życie Paderewskiego. Najciekawszą dla dzieci informacją okazał się zapis w Księdze Rekordów Guinnessa, która uznaje artystę za najlepiej opłacanego pianistę na świecie w zakresie muzyki klasycznej.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego „Grociarnia” w Jastrzębi. Zbiory liczą kilkaset eksponatów związanych z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego, m.in.: narzędzia pracy, wyposażenie wiejskiego domu, przedmioty sztuki ludowej. Wizyta w muzeum była niesamowitą podróżą w czasie. Uczniowie bezpośrednio zetknęli się z pomieszczeniami chłopskiej chałupy: sienią, kuchnią, izbą i komorą wraz z ich oryginalnym wyposażeniem – meblami i rozmaitymi przedmiotami domowego użytku. Poznali także narzędzia oraz wyroby ginących zawodów rzemieślniczych, takich jak: stolarz, cieśla, stelmach, kołodziej, tkacz, szewc, krawiec, rymarz, kowal. Szczególne zaciekawienie wzbudziły narzędzia do tradycyjnej obróbki lnu, który na tym terenie był powszechnie uprawiany oraz sprzęty rolnicze, znane tylko nielicznym dzieciom.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków oraz Rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. W sali konferencyjno-edukacyjnej muzeum odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Dzieci poznały ciekawostki przyrodniczo-leśne, zobaczyły pięknie spreparowane okazy zoologiczne występujące w regionie, podziwiały wystawę interaktywną prezentującą liczne gatunki ptaków, posłuchały też nagrań ich śpiewu i głosów.

Bez wątpienia, szczególnie miłe wspomnienia wzbudza czas spędzony w Rezerwacie Skamieniałe Miasto. Legenda mówi, że skały to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami jako kara za ich występne życie. Skały posiadają swoje nazwy i związane z nimi historie. Jednej z nich nadano nazwę „Baszta I. J. Paderewskiego” dla uczczenia kompozytora i patrioty zasłużonego dla Polski. Kolejna to „Grunwald” upamiętniająca udział okolicznych rycerzy w słynnej bitwie. Inne skały nazwano: Czarownica, Ratusz, Warownia Dolna, Warownia Górna, Orzeł, Grzyb, Borsuk, Piekiełko, Pustelnia, Cyganka, Skała z krzyżem.

Bezpośrednie zetknięcie się z przyrodą wywołało zaciekawienie, nasunęło liczne pytania i pobudziło zainteresowania młodych przyrodników. Mam nadzieję, że uczniowie zachowają niezapomniane wspomnienia oraz zdobytą wiedzę na temat własnego regionu, jego dziedzictwa kulturowego, które jest ważne i zasługuje na ochronę.

J. Stanisławczyk

Jesienna wycieczka