Konferencja na temat budowania relacji między dzieckiem a rodzicem

Utworzono dnia 17.12.2017

Konferencja dla rodziców, dzieci oraz nauczycieli

Budowanie relacji między dzieckiem a rodzicem

oraz między dziećmi a nauczycielami

Konferencję na temat budowania relacji między dzieckiem a rodzicem oraz między dziećmi a nauczycielami, czyli między dziećmi a ludźmi dorosłymi wygłosił w naszej szkole ks. dr Jerzy Smoleń. Spotkanie odbyło się 14 grudnia w sali gimnastycznej, a zainicjowała je pani Dyrektor Anna Niemiec. Adresowane było ono do rodziców, dzieci oraz nauczycieli.

Ks. Jerzy Smoleń jest psychologiem, psychoonkologiem i wykładowcą w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz pracuje w poradni zdrowia psychicznego. Prowadzi poradnictwo duszpasterskie i psychologiczne. Mieszka ze swoją mamą, pochodzi z wielodzietnej rodziny, a drzwi jego domu są zawsze otwarte, aby pomóc drugiemu człowiekowi.

Ks. Jerzy rozpoczął swoje wystąpienie od statystyk dotyczących samobójstw wśród dzieci. Powodem, dla którego młodym ludziom nie chce się żyć, są dorośli.

Kiedy dorośli odbierają dzieciom odwagę do życia?

Kiedy nie umieją z nimi rozmawiać, kiedy nie umieją mieć dla nich czasu.

Ks. Jerzy odwołał się do Ewangelii i sceny, kiedy to Jezus zgubił się w świątyni, a Maryja i Józef go szukali. Gdy po trzech dniach odnaleźli Jezusa, Maryja nie robiła mu wyrzutów, nie krzyczała, ale spokojnie zwróciła się do niego „synu” i zapytała: „Czemuś nam to uczynił?” Ważne jest, aby rodzice zwracali się do swoich dzieci: „mój synu”, „moja córko” i nie robili im ciągłych wyrzutów, że coś złego zrobili, nie reagowali złością czy krzykiem.

Jeśli mama lub tata odbierze dziecku chęć do życia, to kto mu pomoże?

Dzieci gubią się w swoim życiu, bo często nie mają dorosłego, do którego mogliby przyjść. Trzeba tak kochać swoje dziecko, że kiedy trzeba, zostawić wszystko i spędzić z nim czas. Należy uśmiechać się do dzieci, przytulać je i mówić im, że je kochamy, rozmawiać z nimi oraz darzyć szacunkiem. Mądrze od nich wymagać i chwalić każdy wysiłek. To tylko najważniejsze zasady, którymi powinni kierować się dorośli w budowaniu relacji z dziećmi.

Konferencja przeplatana była przykładami z pracy terapeutycznej ks. Jerzego oraz osobistymi doświadczeniami związanymi z jego najbliższą rodziną.

Na zakończenie ks. Jerzy Smoleń podziękował rodzicom oraz nauczycielom za udział w spotkaniu oraz życzył wszystkim, aby w święta nikt nie tęsknił za drugim człowiekiem, bo jak zaznaczył największą bolączką współczesnego świata jest tęsknota za drugim człowiekiem.

A oto wskazania, którymi należy kierować się, jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko doświadczyło zachowań depresyjnych:

1. Nie patrz na dziecko przez pryzmat swojego dzieciństwa.

2. Nie popełniaj błędów Twoich rodziców.

3. Zawsze stosuj 3 S: SZACUNEK, SZACUNEK, SZACUNEK.

4. Bądź wrażliwy na sytuacje stresujące dla Twojego dziecka – ono mówi o nich całym sobą.

5. W sytuacji kryzysowej dla Twojego dziecka spróbuj wczuć się w jego położenie.

6. Zadbaj o równowagę pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem i rozrywką dziecka.

7. Nie zwalniaj dziecka z wychowania fizycznego, kiedy nie ma wyraźnych wskazań medycznych.

8. Pamiętaj, że dziecko nie jest partnerem do rozmowy o Twoich kłopotach, problemach, a zwłaszcza o problemach małżeńskich.

9. Pielęgnuj rozmowę z Twoim dzieckiem i wspólne spędzanie czasu, a nie będzie ono uciekało w świat wirtualny.

10. Dbaj o kontakt Twojego dziecka z rówieśnikami.

11. Częściej się uśmiechaj.

12. Nie tylko pouczaj, doradzaj, poprawiaj, ale też pochwal.

13. Zadbaj o równowagę pomiędzy nagrodą a karą.

14. Każdego dnia powtarzaj sobie i to wiele razy: mój syn”, „moja córka”.

15. Zawsze kochaj każde swoje dziecko i często mu o tym przypominaj.

Barbara Wójcik

Konferencja na temat budowania relacji między dzieckiem a rodzicem