Maria Malina i Mateusz Stężowski finalistami konkursów przedmiotowych

Utworzono dnia 22.05.2017

Uczniowie klasy II gimnazjum Maria Malina i Mateusz Stężowski finalistami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017

Każdego roku szkolnego Małopolski Kurator Oświaty ogłasza listę konkursów przedmiotowych i tematycznych, które umożliwiają uczniom sprawdzenie wiedzy i umiejętności, jak również przynoszą wymierne korzyści – dla finalistów dodatkowe punkty do rekrutacji, dla laureatów zwolnienie z danej części egzaminu oraz maksymalną liczbę punktów, pierwszeństwo na liście do szkoły ponadgimnazjalnej oraz nagrody rzeczowe.

Konkursy przedmiotowe organizowane są z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie wybranym przedmiotem nauczania, prezentujących rozległą wiedzę, wykorzystujących umiejętność twórczego myślenia do rozwiązywania trudnych zadań problemowych.

Celem konkursów jest:
1) doskonalenie pracy szkół w zakresie wspierania rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych,
2) rozwijanie zainteresowań poznawczych oraz uzdolnień uczniów,
3) promowanie szkół oraz uczniów szczególnie uzdolnionych,
4) wdrażanie uczniów do samokształcenia i przygotowanie ich do nauki w szkołach wyższego szczebla.

Każdy konkurs przedmiotowy organizowany jest w formie trzystopniowych eliminacji: etap szkolny, rejonowy i wojewódzki.

Od początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły podjęli trud przygotowania się do udziału w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.

W roku szkolnym 2016/2017  z naszej szkoły  do etapu rejonowego w konkursach z zakresu przedmiotów przyrodniczych, zakwalifikowało się dwóch uczniów z klas drugich gimnazjum. Ilość punktów uzyskanych w eliminacjach rejonowych ( według regulaminu minimalna ilość,  jaka pozwalała na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu wynosiła 85%), okazała się wystarczająca do zakwalifikowania się do finału  wojewódzkiego.

Ciężka i wytrwała całoroczna praca, znajomość  treści biologicznych i chemicznych znacznie wykraczających poza program gimnazjum, trud jaki włożyli uczniowie w przygotowanie się do konkursów, nie poszedł na marne.

Finalistami etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty zostali:

1. Maria Malina  uczennica  klasy IIa gim. w Małopolskim Konkursie z Biologii,

2. Mateusz Stężowski uczeń klasy IIb gim. w Małopolskim Konkursie z Chemii.

Trzeba zauważyć, że stopień trudności zadań i zakres materiału jaki jest wymagany na poszczególnych etapach ciągle wzrasta. Tegoroczni finaliści włożyli wiele trudu, aby osiągnąć taki sukces, opłacili go wieloma godzinami ciężkiej i systematycznej pracy.

Serdecznie gratulujemy uczniom takich osiągnięć. Mamy nadzieję, że zdobyte w tym roku szkolnym doświadczenia, pozwolą na osiąganie w przyszłości dalszych sukcesów.

M. Pilch

Maria Malina i Mateusz Stężowski finalistami konkursów przedmiotowych