Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

My też wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu

Utworzono dnia 21.09.2019

Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji - Narodowe Czytanie, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć oraz zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem, jak co roku od 2012, objęła Para Prezydencka, która podczas tegorocznej odsłony zaproponowała do czytania „Nowele polskie”. Prezydent wraz z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Zdecydowali, że lekturą będzie osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani” - Eliza Orzeszkowa

  2. Dym” - Maria Konopnicka

  3. Katarynka” - Bolesław Prus

  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz

  5. Orka” - Władysław Stanisław Reymont

  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony...” - Stefan Żeromski

  7. Sachem” - Henryk Sienkiewicz

  8. Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. (…) To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe. - tak napisał w liście adresowanym do Rodaków Prezydent RP Andrzej Duda.

W naszej szkole spotkanie w ramach Narodowego Czytania odbyło się 20 września 2019 roku, a czytającymi byli uczniowie klas 5-8, którzy zaprezentowali utwór Bolesława Prusa „Katarynka”. Zgromadzeni w sali gimnastycznej, dzieci i młodzież, nauczyciele, ks. wikariusz oraz pani Dyrektor, przenieśli się do Warszawy lat 80-tych XIX wieku, by poznać lub przypomnieć sobie historię pana Tomasza i niewidomej dziewczynki.

Pan Tomasz uśmiechnął się (…). Następnie wziął kalendarz, wyszukał w nim listę lekarzy i zapisał na kartce adresy kilku okulistów. (…)

  • Biedne dziecko!... Powinienem był zająć się nim od dawna...

Tak kończy się nowela Bolesława Prusa, ale historia może toczyć się dalej. Jak? Każdy może wymyślić swoją wersję zdarzeń. Na zakończenie spotkania pani Barbara Wójcik zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie literackim na opowiadanie o dalszych losach bohaterów „Katarynki”. Organizatorami konkursu są panie uczące języka polskiego – pani Dyrektor Jolanta Górka, pani Małgorzata Mikrut oraz pani Barbara Wójcik.

Nadchodzi jesień, a wraz z nią długie wieczory, które warto spędzić, pogrążając się w lekturze pozostałych nowel, do czego wszystkich zachęcam, życząc niezapomnianych wrażeń.

Barbara Wójcik

 

 

My też wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu

Utworzono dnia 21.09.2019, 21:14

ZAŁĄCZNIKI:

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 202

W poprzednim tygodniu: 383

W tym miesiącu: 1460

W poprzednim miesiącu: 1549

Wszystkich: 189657

Zegar