Obchody Dnia Patrona Szkoły

Utworzono dnia 16.10.2022

Obchody Dnia Patrona Szkoły to taka uroczystość w życiu naszej szkoły, która ma szczególny charakter.

Tego dnia pochylamy się nad osobą, który przed laty została wybrana przez społeczność Ołpin, aby jej imię na stałe wpisać do nazwy szkoły. Tą osobą był ks. prał. Jan Ślęzak - kapłan, duszpasterz, społecznik.

14 października 2022 roku świętowanie Dnia Patrona rozpoczęliśmy od Mszy Świętej sprawowanej w Kościele Parafialnym w Ołpinach pod przewodnictwem Księdza Wikariusza Pawła Roga. Wzięli w niej udział: uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele na czele z Panią Dyrektor, pracownicy szkoły, mieszkańcy Ołpin, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Ołpinach z Panią Dyrektor i wychowawcami.

Po zakończonej Mszy Świętej, w uroczystym pochodzie prowadzonym przez sztandar szkoły, zgromadzeni udali się do budynku szkoły.

W pięknie udekorowanej hali sportowej odbyła się druga część obchodów Dnia Patrona. Była to część artystyczna, w trakcie której została przypomniana sylwetka ks. prał. Jana Ślęzaka

w nieco odmiennej i uwspółcześnionej formie.

Otóż do naszej szkoły zawitał redaktor TV, który z iście dziennikarską skrupulatnością przeprowadził wywiady z panią dyrektor, księdzem, uczniami, aby dowiedzieć się, dlaczego w szkole panuje taka atmosfera, przepełniona duchem nauki.

Nie zabrakło pięknej oprawy muzycznej w wykonaniu naszego zespołu instrumentalnego

i chórzystów, a także układów tanecznych utalentowanych tancerzy z klasy III, które były dedykowane w szczególności młodszym kolegom z klasy I.

Warto zaznaczyć, że całość została poprzedzona niespodzianką filmową.

Ważną częścią obchodów Dnia Patrona było przyjęcie dzieci z klasy I do grona uczniów naszej szkoły.

Najpierw dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, zobowiązując się wypełniać treść zawartą w rocie przysięgi. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, potwierdzając oficjalnie przyjęcie do braci uczniowskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia nasi najmłodsi uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez rodziców oraz założyli piękne birety.

Na tym jednak nie zakończył się ten ważny dla uczniów klasy I dzień. Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd osobiście pogratulował każdemu z pierwszoklasistów przyjęcia do grona uczniów oraz wręczył przygotowaną dla uczniów niespodziankę w postaci publikacji ,,Książką połączeni".

Po zakończonej części oficjalnej pierwszoklasiści udali się do swojej klasy na wspólne świętowanie.

Z racji faktu, że Dzień Patrona jest obchodzony w naszej szkole w Dniu Edukacji Narodowej, dlatego nie mogło zabraknąć życzeń złożonych przez uczniów swoim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom szkoły.

Warto pamiętać, że Dzień Edukacji Narodowej, choć potocznie jest nazywany Dniem Nauczyciela, to jest to święto wszystkich tworzących społeczność szkolną. Dlatego w tym miejscu życzymy: uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, aby szkoła nadal była dla Was drugim domem i miejscem, którego wartość układa się w najwyższych piętrach hierarchii wartości, gdyż kształcenie i praca w niej to ważny fragment całościowego rozwoju człowieka.

Dziękujemy serdecznie za obecność podczas naszych uroczystości Panu Grzegorzowi Gotfrydowi Wójtowi Gminy Szerzyny, który jako Organ Prowadzący naszą szkołę dokłada wszelkich starań, aby otoczenie i wnętrze szkoły nie tylko piękniało, ale stanowiło przyjazne miejsce do rozwoju, nauki i wzrastania młodego pokolenia.

Obchody Dnia Patrona przygotował Zespół Nauczycieli w składzie: Łukasz Bara, Marek Bąk, Maria Gotfryd, Jolanta Górka, Anna Król – Kuś, ks. Paweł Róg, Anna Wójcik.

Jolanta Górka

Obchody Dnia Patrona Szkoły