Ortograficzne potyczki

Utworzono dnia 05.10.2018

II Gminne Dyktando Ortograficzne o Pióro Wójta Gminy Szerzyny i Tytuł Mistrza Ortografii

We wtorek, 1 października b.r. czworo uczniów naszego gimnazjum (Szymon Janik, Krystian Niziołek, Aleksandra Pikusa, Zuzanna Kozdęba) uczestniczyło w II edycji Gminnego Dyktanda Ortograficznego o Pióro Wójta Gminy Szerzyny i Tytuł Mistrza Ortografii, rywalizując z  rówieśnikami ze szkoły w Szerzynach, Czermnej, Swoszowej oraz Żurowej.

Przygotowany przez organizatorów tekst dyktanda wpisywał się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przedstawiał drogi Polaków do wolności. Zawierał wiele pułapek ortograficznych, więc był nie lada wyzwaniem dla uczniów.

Gimnazjaliści reprezentujący naszą szkołę wykazali bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych oraz wyczuciem interpunkcyjnym. Nagrodę główną konkursu oraz tytuł Mistrza Ortografii wywalczył wprawdzie uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szerzynach, ale  uczniowie kl. III b Gimnazjum w Ołpinach zostali wicemistrzami.

II miejsce zdobył Szymon Janik, zaś III – Krystian Niziołek.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali markowe pióra z okolicznościowym, pamiątkowym grawerem, słowniki oraz dyplomy. Pozostałym uczestnikom, jako pamiątkę udziału w dyktandzie, wręczono plakietki z napisem: „100-lecie niepodległości Polski”.

Dziękuję wszystkim uczniom naszej szkoły biorącym udział w  konkursie,  gratuluję laureatom i życzę dalszych sukcesów w zgłębianiu tajników ortografii oraz interpunkcji języka polskiego.

Edyta Brewczyńska

Ortograficzne potyczki