Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Utworzono dnia 12.11.2017

Z KRONIKI KLASY III
                9 listopada 2017 roku całą klasą odwiedziliśmy ołpińskie cmentarze.
                Najpierw udaliśmy się na cmentarz parafialny, a tam odwiedziliśmy grób taty naszego kolegi Dominika. Pani zapaliła znicz i wspólnie odmówiliśmy modlitwę.
                Potem wychowawczyni zabrała nas na grób patrona szkoły ks. prał. Jana Ślęzaka i zapaliła znicz od nas wszystkich. Przy grobie Patrona byliśmy już wcześniej 31 października, zarówno wtedy jak i teraz wspominaliśmy jakim był dobrym człowiekiem.
                Następnie poszliśmy do kaplicy, ale była zamknięta więc stanęliśmy przed nią, a pani powiedziała, że w niej jest pochowany były proboszcz Ołpin Stanisław Kocoł, budowniczy tej właśnie kaplicy. Po zapaleniu znicza i modlitwie za jego duszę wyruszyliśmy na cmentarz wojenny, w którym  spoczywają żołnierze.
                Na miejscu pani opowiedziała nam tragiczną historię o bitwie, która miała miejsce w Ołpinach sto dwa lata temu. Dowiedzieliśmy się, że spłonął kościół, domy i wiele ludzi zginęło, a po tej bitwie zakopano żołnierzy tam gdzie leżeli. Dopiero po upływie roku postanowiono założyć cmentarz wojenny. Przewieziono tam wszystkich żołnierzy i na nowo postawiono krzyże z napisami. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę.
                Po wyjściu z cmentarza pani pokazała nam dalszy ciąg drogi "Bursztynowy szlak", którym kupcy dawno temu wozili towary, a w drodze powrotnej do szkoły zrywaliśmy polne jesienne kwiaty do kącika przyrody.

Ta wycieczka była bardzo pouczająca i zapamiętam ją na długo.

Paulina Bochenek z klasy III SP

Chociaż byłem zmęczony, to byłem zadowolony, że odwiedziłem te cmentarze, bo dowiedziałem się od Pani dużo ciekawych rzeczy.

Radosław Bąk z klasy III SP

To była ciekawa wyprawa. Powinniśmy dbać o nasze cmentarze. Podobała mi się również opowieść o historii Szlaku Bursztynowego, którego droga wiodła przez Ołpiny.

Franciszek Gogola z klasy III SP

W cichej modlitwie nad grobami żołnierzy myśleliśmy o tym jak trudne było ich życie. Ten dzień będę długo wspominał.

Dawid Wójcik z klasy III SP

Odwiedzając groby zmarłych czcimy ich pamięć i wyrażamy, że dalej są w naszej pamięci.

Patrycja Gryboś z klasy III SP

Pamiętamy o tych, którzy odeszli