Po polsku o historii

Utworzono dnia 13.10.2017

Etap szkolny V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” przeprowadzony został 10 października br. Wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom oraz wydarzeniom historycznym, to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem polskim. Organizatorami Konkursu byli: Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze warto”. Patronat Honorowy objęli: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Honorowy Patronat Małopolskiego Kuratora Oświaty, a partnerem medialnym było Radio Kraków. Konkurs realizowany jest w tym roku w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Organizatorom zależało na tym, aby Dyktando Niepodległościowe było dla wszystkich uczestników swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu.

W roku szkolnym 2017/2018 konkurs odbywa się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe klasy IV-VII, dotychczasowe gimnazja, dotychczasowe szkoły ponadgimnazjalne oraz przeprowadzany jest w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.

Każdego uczestnika Dyktanda obowiązywała znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcji, a także umiejętność właściwego ich zastosowania w tekstach, w których pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Cele konkursu:

1. Popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej.

2. Doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskania niepodległości przez Polskę (1914/1918 – 1989).

3. Kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

4. Rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.

Po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum przyłączyli się do rywalizacji z innymi placówkami z terenu Małopolski.

O tym, czy nasi uczniowie wezmą udział w kolejnym etapie, dowiemy się we czwartek 2 listopada 2017 r. Tego dnia na stronie internetowej organizatorów konkursu zostanie opublikowana lista zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego. Finał odbędzie się w Krakowie, a zaplanowano go na 7 listopada, zaś uroczystą galę na 17 listopada 2017 r.

Dziękuję wszystkim Uczestnikom Dyktanda za postawę zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii. Gratuluję uzyskanych punktów.

A OTO WYNIKI...

Liczba wszystkich uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych: 7

Uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 70% punktów:

Julita

75,5

Solarz

GIMNAZJUM

Liczba wszystkich uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych: 10; nikt nie uzyskał

co najmniej 70% punktów.

A oto teksty dyktand, z którymi zmierzyli się uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum:

Barbara Wójcik - koordynator szkolnego etapu

Julita