Sesja naukowa poświęcona ks. prał. Janowi Ślęzakowi

Utworzono dnia 11.06.2017

Duszpasterz i społecznik

Ksiądz prał. Jan Ślęzak wciąż pozostaje żywy w pamięci mieszkańców Ołpin, dla których „był wszystkim dla wszystkich”. Dnia 5 czerwca w 45. rocznicę jego śmierci ołpińska parafia, nasza szkoła, która nosi jego imię oraz Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zorganizowały sesję naukową poświęconą temu kapłanowi i społecznikowi. Zainaugurowana została ona uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, społeczność szkolna oraz mieszkańcy Ołpin. Proboszcz parafii ks. Jerzy Janeczek w swojej homilii podkreślił, że ks. prałat Jan Ślęzak pracował w Ołpinach 34 lata, najpierw jako wikariusz, potem jako administrator parafii, a następnie jako proboszcz. „Jego życie było znakiem dla wszystkich. Dziś ten znak pragniemy na nowo odczytać” – tak mówił o Janie Ślęzaku ks. Jerzy Janeczek. „Dla niego najważniejszy był Chrystus i jego Ewangelia, zbawienie parafian i dobro społeczne” – kontynuował. Ten wybraniec Boga i misjonarz wielkiego serca „przeszedł przez Ołpiny jak dobry anioł, przeprowadzając wielu na drugi brzeg życia. Był osobą niosącą jasność, światło, wizję, której inni nie posiadali. Przez wszystkie lata pobytu w Ołpinach był żarliwym płomieniem i pragnął, aby wszyscy płonęli”. Takie słowa napisał o nim o. Zdzisław Gogola w monografii jemu poświęconej.
    Część druga uroczystości miała miejsce w Domu Kultury w Ołpinach, gdzie zaproszonych gości oraz pozostałych uczestników sesji powitała Dyrektor Zespołu Szkół w Ołpinach - pani Anna Niemiec. Ze szczególną atencją przywitała gospodarza naszej gminy-wójta pana Grzegorza Gotfryda oraz gospodarza duchowego parafii-proboszcza ks. Jerzego Janeczka. Następnie powitała naukowych prelegentów oraz wszystkich zacnych gości, którzy przybyli z różnych stron Polski, a których przywiodła na to spotkanie osoba ks. prałata Jana Ślęzaka. Do grona witanych pani Dyrektor dołączyła społeczność szkolną i ołpińską, a szczególnie tych, którzy osobiście pamiętają tego niezwykłego kapłana. Później zwróciła się ze szczególnymi podziękowaniami do o. Zdzisława Gogoli oraz ks. Jerzego Janeczka, dzięki którym mogła odbyć się sesja naukowa poświęcona patronowi szkoły w Ołpinach. Pani Anna Niemiec przypomniała słowa ks. prał. Jana Ślęzaka, które były dla niego mottem życiowym i które realizował przez całe swoje życie: „W całym życiu mieć przed oczyma to, że mam obowiązek zostać świętym i dążyć do tego z żelazną konsekwencją”. Dodała również, cytując słowa Leonarda da Vinci, że zostawił on po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych, a jego życie nie przeszło nadaremnie, ale jest dla uczniów naszej szkoły i mieszkańców Ołpin pięknym przykładem poświęcenia, służby oraz miłości do człowieka, którego ks. prałat Jan Ślęzak kochał równie mocno jak Boga. Był człowiekiem, który z radością i entuzjazmem realizował swoje powołanie, jak stwierdził jeden z prelegentów.
  Wystąpienie ks. Tomasza Rąpały z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie rozpoczęło kolejny punkt sesji, a poświęcone zostało „Duchowej sylwetce alumna Jana Ślęzaka na podstawie notatek rekolekcyjnych 1935-1937”.
Kolejnym prelegentem był ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wykład dotyczył „Sytuacji Kościoła w Polsce w latach 1943-197”.
Następnie głos zabrał o. prof. Zdzisław Gogola OFMConv z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który przedstawił swoje opracowanie naukowe pt. „Oryginalność posługi ks. Jana Ślęzaka w Ołpinach w kontekście społeczno-politycznym”.
Ostatnim prelegentem był o. doktor Piotr Koźlak CSsR, redaktor naczelny wydawnictwa „Homo dei”. Wygłosił on wykład pt. „Wszystkim dla wszystkich – miłość pasterska w życiu i posłudze ks. prałata Jana Ślęzaka”.
Po wystąpieniach prelegentów zaprezentowany został film dotyczący ks. Jana Ślęzaka, a który zrealizowali pan Mieczysław Solarz oraz pan Adam Rączka. Na zakończenie uczestnicy sesji mogli podzielić się swoimi refleksjami oraz wspomnieniami, których bohaterem był ks. prał. Jan Ślęzak. Wszyscy podkreślali jego dobroć i troskę o każdego parafianina, jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz umiłowanie modlitwy. Jak powiedział ks. proboszcz Jerzy Janeczek: „Ks. Jan Ślęzak był kapłanem na wzór Mistrza z Nazaretu. Oddał mu całe życie i to, co czynił. Kapłan musi mieć w sobie ducha ofiary. Musi całego siebie poświęcić. Żadnych wysiłków nie żałować, by w sobie to wyrobić. Będzie podejmował umartwienia. Wcale siebie nie oszczędzać. I te słowa były kapłańskim credo ks. Jana Ślęzaka. Alumn i kapłan Jan swoim życiem ukazał nam charyzmat księdza diecezjalnego oraz istotę tożsamości kapłańskiej. Można ją ująć w następujących słowach: Cały, czyli bez reszty wszystkim dla wszystkich. Dla ludzi, blisko ludzi”.

Barbara Wójcik

Sesja naukowa poświęcona ks. prał. Janowi Ślęzakowi