Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Śladami mistrza Paderewskiego i intrygujących nietoperzy

Utworzono dnia 04.10.2021
Czcionka:

Świat dookoła pachnie jesienią. Dni są coraz krótsze. Na drzewach pojawiają się  kolorowe liście. Odlatują ptaki i robi się coraz ciszej. Warto wykorzystać każdą chwilę, aby nacieszyć się otaczającą naturą, która powoli zaczyna przygotowania do zimowej „sjesty”.

W takiej właśnie scenerii inną niż zwykle lekcję historii, przyrody a nawet wf  przeżyli uczniowie klasy trzeciej, którzy wraz z opiekunami udali się na  malownicze  Pogórze Ciężkowickie. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Ten wielki Polak nazywany często „czarodziejem klawiatury”, „ królem pianistów” jest autorem  „przepisu na artystę”, który brzmi „Artysta to: jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy”. Powiedzenie to skłania do przemyśleń. Możemy je odnieść  do życia każdego człowieka, nie koniecznie artysty.  

Wszyscy byli pod wrażeniem pięknie wyposażonej, urządzonej rezydencji mistrza, zgromadzonych eksponatów, fotografii, a przede wszystkim fortepianu. Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wspaniałym muzykiem , ale  również wielkim patriotą. Dobro Polski zawsze leżało mu na sercu. Uważał, że walka o ojczyznę to ogromny obowiązek i jeszcze większy zaszczyt. Pobyt w Kąśnej Dolnej zakończyła przechadzka alejami  jesiennego  parku.

 Następnie grupa wycieczkowiczów udała się do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach, gdzie po spacerze krętymi dróżkami bardzo aktywnie spędziła czas na super wyposażonym placu zabaw. Po intensywnym treningu na siłowni polowej, zabawach na świeżym powietrzu trzecioklasiści udali się do Skamieniałego Miasta, gdzie wspólnie z panem przewodnikiem i opiekunami wyposażeni w mapy  wzięli udział w zwiedzaniu niesamowicie wyglądających skał łudząco przypominających kształtem postacie ludzi, zwierząt, niecodziennych przedmiotów. Dużo dowiedzieli sie na temat najcenniejszych przedstawicieli fauny w rezerwacie -  nietoperzy. Z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści  dotyczących  ich wyglądu, cech charakterystycznych, upodobań. Każdy starał się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, ponieważ podczas pokonywania trasy mógł zdobywać punkty sprawnościowe, brać udział w quizach, by w  ten sposób poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą.  Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy  Odkrywców Skamieniałego Miasta, a mistrzowie trafnych odpowiedzi dodatkowe nagrody. Dalszy ciąg tej nietypowej lekcji miał miejsce w Muzeum Przyrodniczym, gdzie można było zobaczyć  naturalnej wielkości niedźwiedzia, żubra, łosia, dzika, wilka i wiele innych zwierząt. Dużą atrakcją była podróż wirtualną  łodzią podwodną „Piekielnicą” i możliwość zbadania, co tak naprawdę kryją wody rzeki Białej. Po tych wszystkich atrakcjach z dużym apetytem podróżnicy spałaszowali ciepły posiłek i po zakupie  pamiątek w doskonałych nastrojach wrócili do Ołpin.

                                                                                                                      Małgorzata Mężyk

                                                                                                                      wychowawczyni klasy trzeciej   

Śladami mistrza Paderewskiego i intrygujących nietoperzy

Utworzono dnia 04.10.2021, 22:38

Polecamy

Kalendarium

Maj 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 207

W poprzednim tygodniu: 396

W tym miesiącu: 973

W poprzednim miesiącu: 1508

Wszystkich: 149523

Zegar