Spotkanie z panem Adolfem Małkiem w ramach akcji „Szkoła pamięta”

Utworzono dnia 28.10.2019

Uczniowie klasy III pamiętają... Wyjście na cmentarz z I wojny światowej w ramach akcji "Szkoła pamięta"

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, porządkujemy i odwiedzamy groby, zanosimy kwiaty, zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, ale też tych, którzy zapisali się w naszej historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało akcję „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o postaciach oraz wydarzeniach związanych z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkoła włączyła się do tego przedsięwzięcia, dlatego dnia 24 października 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klas V – VIII z mieszkańcem Szerzyn panem Adolfem Małkiem. Podzielił się on z młodymi ludźmi swoimi wspomnieniami oraz odczuciami związanymi z historią naszej gminy. Historią, której był świadkiem oraz uczestnikiem, najpierw jako agronom pracujący na terenie gminy, a później jako pełniący funkcję Naczelnika Gminy Szerzyny. Zaproszony Gość na wstępie opowiedział o sobie i przybyciu do Szerzyn oraz o swojej pracy, a następnie o życiu codziennym tutejszej ludności, czynach społecznych i walce mieszkańców z gestapowcami, a przede wszystkim o słynnej akcji zorganizowanej przez partyzantów przeciw Niemcom na Gilowej Górze w Swoszowej, gdzie obecnie znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie oraz jeszcze innym obelisku ku pamięci ofiar walki z okupantem usytuowanym w centrum Szerzyn. Wspomniał również o lokalnych patriotach oraz odczytał listę tych, którzy zginęli w walce z okupantem.

W drugiej części spotkania pan Adolf Malek opowiedział o swojej pasji – numizmatyce. W prywatnej kolekcji ma ponad 20 klaserów z monetami, a wśród nich związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II oraz postacią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a także ilustrujące historię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W swoim zbiorze posiada też katalog zawierający monety od 1916 do 2019 roku oraz album z orłami będącymi w różnych okresach historycznych godłem Polski. Inną pasją pan Adolfa Małka jest literatura, a szczególnie poezja, dlatego swoje wystąpienie zakończył małym akcentem poetyckim – odczytaniem utworu „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy oraz wzruszającą recytacją wiersza o matce. Zaprosił wszystkich obecnych w sali gimnastycznej po zakończeniu spotkania do indywidualnego obejrzenia jego prywatnej kolekcji monet i do zadawania pytań dotyczących lokalnej historii.

Dyrektor Szkoły oraz Społeczność Uczniowska kierują wyrazy wdzięczności dla pana Adolfa Małka za zaszczycenie naszej szkoły swoją obecnością oraz włączenie się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” poprzez podzielenie się swoimi wspomnieniami dotyczącymi historii Naszej Gminy.

Barbara Wójcik

Spotkanie z panem Adolfem Małkiem w ramach akcji „Szkoła pamięta”

Utworzono dnia 28.10.2019, 09:20