Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uczymy się ratować – warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Utworzono dnia 10.03.2019

Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. W dniach 18-19 lutego br. odbyły się w naszej szkole zajęcia dotyczące pierwszej pomocy zorganizowane przez Stowarzyszenie LKS Burzyn, a adresowane do wszystkich uczniów. Warsztaty prowadził doświadczony ratownik WOPR-u pan Łukasz Boda. Szkolenie przygotowane zostało w ramach realizowanego projektu pn. „Wzmacnianie Spójności Społecznej na Pogórzu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Zajęcia odbywały się w poszczególnych klasach. Celem dwugodzinnego spotkania było nabycie wiedzy, a przede wszystkim umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Część pierwsza szkolenia dotyczyła wiadomości teoretycznych – jak sprawdzić, czy osoba jest przytomna, jak poprawnie wezwać pomoc, jakie czynności należy podjąć udzielając pomocy poszkodowanym z różnymi urazami, jak postępować z osobą nieprzytomną, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, co to jest defibrylator AED - kiedy i jak go używać. W tej części uczestnicy zajęć obejrzeli również filmy instruktażowe dotyczące pierwszej pomocy, a następnie mogli zadawać pytania prowadzącemu zajęcia. Część druga – praktyczna, ćwiczeniowa – z użyciem fantoma, kiedy uczniowie mogli indywidualnie i w parach wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego i dziecka.

Aby zweryfikować zdobytą wiedzę i umiejętności, na podsumowanie, odważni i chętni kursanci uczestniczyli w scenkach dotyczących odpowiedniego reagowania oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego lub poszkodowanych z użyciem AED, czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.

Pamiętajmy, że wg prawa, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (Art. 162. Kodeksu Karnego).

Zatem nie bójmy się reagować, zawsze jest szansa, że uratujemy komuś życie, zanim przyjedzie karetka.

Barbara Wójcik

Uczymy się ratować – warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Utworzono dnia 10.03.2019, 13:40

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 84

W poprzednim tygodniu: 363

W tym miesiącu: 763

W poprzednim miesiącu: 1514

Wszystkich: 190474

Zegar