Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Utworzono dnia 24.08.2017

Rok szkolny 2017/2018 tradycyjnie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą. Ks. Michał Olszewski w homilii skierowanej przede wszystkim do uczniów, prosił ich, żeby pokonywali swoje słabości. Wyraził pragnienie, aby ten rok szkolny był dla nich zdobywaniem sukcesów z pomocą oraz błogosławieństwem Jezusa. Przestrzegł dzieci i młodzież, żeby nie marnowali swojego życia, tylko dążyli do bycia kimś wartościowym, a także zawsze mieli marzenia i je realizowali.
   Po liturgii cała społeczność szkolna prowadzona przez Poczet Sztandarowy udała się na oficjalną uroczystość inaugurującą nowy rok. Zebranych w sali gimnastycznej powitała pani Dyrektor Anna Niemiec. Szczególnie ciepło zwróciła się do uczniów klasy pierwszej, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą. Kierując swoje przemówienie do wszystkich wychowanków, powiedziała: Jaki będzie ten nowy rok, zależy od Was samych, od Waszych postaw, motywacji, zapału i chęci do pracy. Przywołała słowa Jana Pawła II: To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dziś owocuje w moim życiu. Interpretując je, wyjaśniła, że: To, jak się uczycie teraz, jaką postawę przyjmujecie w szkole, decydujecie o tym, co będziecie robić w przyszłości, jakie będzie Wasze życie teraz, za chwilę, w dłuższej czy krótszej perspektywie. Nadmieniła, że nauczyciele są tylko  przewodnikami, którzy dają im drogowskazy, a to jak się będą uczyć, zależy od nich samych.  Życie szkolne porównała do żeglowania do portu, którym są cele i marzenia. Życzyła uczniom wytrwałości, sił, ambicji w dążeniu do ich osiągnięcia. Następnie pani Dyrektor zwróciła się do nauczycieli, którym życzyła wiele radości z osiągniętych sukcesów dydaktycznych oraz wychowawczych. Adresatem kolejnych słów byli rodzice, odgrywający w życiu szkolnym ogromną rolę. Podziękowała im za współpracę oraz zaangażowanie w życie naszej placówki. Wszystkim obecnym życzyła zdrowia i niespożytej energii do pracy.
    Na zakończenie pani Dyrektor przypomniała, że rozpoczyna się rok szczególny, czas reformy w szkole z powodu zmian w prawie oświatowym. Od 1 września uczniowie, którzy ukończyli naukę w klasie szóstej, kontynuować ją będą w siódmej, a gimnazja będą wygaszane. W klasie I, IV oraz VII wprowadzone zostaną nowe podstawy programowe. Rok szkolny 2017/2018 jest wyjątkowy również dlatego, że to rok jubileuszowy – 160 lat oświaty w Ołpinach.
   Przewodnicząca Rady Rodziców pani Lidia Mastyj podkreśliła, że wiedza i wykształcenie są największą wartością, jaką można dać dzieciom. Zdobywanie umiejętności podobne jest do zawodów sportowych, dlatego też zaapelowała do wszystkich uczniów, aby w nich startowali ze swoimi indywidualnymi siłami i zajęli jak najlepsze miejsca.
    Po ogłoszeniu przez panią Dyrektor, że rok szkolny 2017/2018 rozstał rozpoczęty, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Barbara Wójcik

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18