VII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

Utworzono dnia 06.10.2019

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs dla uczniów, ale przede wszystkim kampania promująca poprawną polszczyznę i uczenie się historii, a także projekt edukacyjny organizowany przez Fundację „Zawsze Warto” we współpracy merytorycznej ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach wiekowych:

• szkoły podstawowe klasy IV – VI,

• szkoły podstawowe klasy VII – VIII,

• szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne.

Dyktando organizowane jest w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim.

Cele Konkursu:

1. Popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury

i historii narodowej.

2. Doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskania niepodległości przez Polskę (1914/1918 – 1989).

3. Kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

4. Rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej

i historycznej.

Etap szkolny Dyktanda odbył się we wtorek 1 października 2019 r. Wzięło w nim udział 17 uczniów naszej szkoły, którzy pisali tekst dyktowany oceniany później przez Komisję Szkolną. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętnością właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku. W etapie wojewódzkim biorą udział uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych, jednak nie mniej niż 75% punktów możliwych do zdobycia. Prace uczniów sprawdzone przez Komisję Szkolną są odsyłane do Organizatora, gdzie przechodzą ponowną weryfikację. Kwalifikacji do etapu wojewódzkiego dokonuje Komisja Wojewódzka i jej rozstrzygnięcie jest ostateczne.

Uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów w kategorii klasy IV – VI:

1. Jolanta Orlof – 81,5% pkt

2. Paulina Figura – 79,5% pkt

Uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów w kategorii klasy VII – VIII:

1. Julita Gogola – 90, 5% pkt

2. Natalia Pikusa – 86, 5% pkt

Kacper Niziołek – 86, 5% pkt

3. Marek Łącki – 79% pkt

4. Karolina Słomska – 78, 5% pkt

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w Konkursie, a najlepszym gratulujemy wysokiego wyniku. Oby liczba zdobytych punktów wystarczyła do zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego, czego Wam życzymy!

Szkolny koordynator Dyktanda – Barbara Wójcik

Oto tekst Dyktanda dla uczniów klas IV – VI:

Oto tekst Dyktanda dla uczniów klas VII – VIII:

VII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

Utworzono dnia 06.10.2019, 13:50