Wycieczka do Krakowa w ramach przedsięwzięcia MEiN ,,Poznaj Polskę”

Utworzono dnia 02.11.2021

„Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

W ramach przygotowanego przez naszą szkołę wniosku oraz dzięki uzyskanemu przez Organ Prowadzący dofinansowaniu w dniu 25 października klasa II i klasa III wyruszyły na pierwszą wycieczkę, aby poznawać Polskę. Celem wyprawy była wizyta w urokliwym o każdej porze roku  Krakowie.

Pierwszym punktem pobytu w grodzie Kraka było Stare Miasto wraz z najbardziej charakterystycznymi punktami: kościołem Mariackim, Sukiennicami, czy budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spaceru uczniowie poznawali przede wszystkim legendy dotyczące tych miejsc, ponieważ te treści są im bliskie z racji realizowanych treści wynikających z podstawy programowej. Nie zabrakło także solidnej dawki faktów historycznych związanych z Krakowem oraz z ważnymi dla tego miasta postaciami, np. Karolem Wojtyłą, który studiował polonistykę na UJ.

W miarę upływu dnia wycieczkowicze mogli także zobaczyć słynne Okno Papieskie na ulicy Franciszkańskiej, podziwiać bogactwo jesiennych barw na krakowskich Plantach czy wejść na Wawel. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziło wejście do Smoczej Jamy oraz oczekiwanie na chwilę, gdy smok będzie zionął prawdziwym ogniem. Przy pięknej jesiennej pogodzie, która tego dnia wyjątkowo dopisywała, uczniowie z radością przyglądali się majestatycznej Wiśle, którą wedle słów legendy wypił w całości spragniony smok wawelski.

W godzinach popołudniowych grupa przeniosła się do Ogrodu Botanicznego na lekcję przyrody w terenie. Nie sposób było zapamiętać mnóstwa nazw roślin, które tego dnia mogli zobaczyć uczniowie. Ogród Botaniczny to przede wszystkim miejsce niezwykle piękne pod względem różnorodności gatunków i odmian roślin. Pobyt w nim dał chwilę wytchnienia i relaksu w otoczeniu cudownego świata flory.

Pobyt w Krakowie szybko dobiegł końca i chociaż uczniowie poznali Polskę w niewielkim jej stopniu, to przecież tak bliskim nam wszystkim, w sercu Małopolski. Przed uczniami z pewnością kolejne wyjazdy, które pozwolą im odkryć ,,jak piękna nasza Polska cała”.

Jolanta Górka

Małgorzata Mężyk