Wycieczka do Warszawy, Tokarni oraz Jaskini Raj

Utworzono dnia 27.05.2018

Dwadzieścioro siedmioro uczniów klasy siódmej oraz piątej pod opieką pani Anny Wójcik, pani Barbary Wójcik oraz pana Marka Bąka udali się w dniach 24-25 maja 2018 roku na dwudniową wycieczkę do Warszawy, Tokarni oraz Jaskini Raj.

Podróż do stolicy trwała dość długo, ale czas szybko mijał przy śpiewie piosenek religijnych oraz znanych, lubianych polskich hitów ostatnich miesięcy i lat. Po przybyciu do Warszawy i spotkaniu z przewodnikiem młodzież udała się na zwiedzanie Starego Miasta. Mijając liczne grupy wycieczkowiczów, podziwiała Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, Barbakan, Teatr Wielki, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim oraz Uniwersytet Warszawski. Uczniowie mieli okazję obserwować zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przystanąć na chwilę zadumy przy nowo wybudowanym Pomniku Smoleńskim. Zwiedzaniu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Podróż metrem do siedziby Polskiego Radia była dla siódmoklasistów i piątoklasistów nowym doświadczeniem, dlatego niektórym z nich towarzyszyły duże emocje. Pracownik radia oprowadził młodzież po studiach Jedynki, Dwójki, Czwórki oraz Polskim Radiu Dzieciom, w których nagrywane są newsy oraz różnego rodzaju programy, audycje, a nawet koncerty. Wyjaśnił, na czym polega praca dziennikarza radiowego oraz jakie umiejętności powinien on posiadać. Królestwo wyobraźni, jakim jest radio, nie będzie już całkowitą tajemnicą, gdyż zapamiętane obrazy pozostaną na zawsze w pamięci. Pełni radiowych wrażeń uczniowie udali się w dalszą drogę. W Radomiu czekała na nich pyszna obiadokolacja w hotelu „Iskra”, gdzie gościnnie spędzili noc.

Kolejnego dnia wyruszyli w kierunku Tokarni niedaleko Kielc, gdzie znajduje się Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Ekspozycja ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka – oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie – które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. W Centrum znajduje się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych, z których zwiedzający mogą do woli korzystać. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający mogą zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy ma możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Młodzież i dzieci mogły przeprowadzać eksperymenty naukowe, poznając tajemnice przyrody. Korzystały również z atrakcji, które znajdują się na zewnątrz Centrum, a także siłowni plenerowej, a najmłodsi z placu zabaw.

Później wycieczkowicze zwiedzili dworek szlachecki, w którym żywą lekcję historii przeprowadził przewodnik ubrany w strój szlachecki. Po tej wizycie chętni uczniowie udali się na krótki spacer aleją lipową oraz zielonymi dróżkami ogrodu znajdującego się tuż obok niej.

Zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju było ostatnim punktem programu wycieczki. Powrót z jaskini do autokaru okazał się nie lada wyzwaniem, gdyż właśnie trwała ulewa, deszcz lał jak z cebra. Przemoknięci prawie do suchej nitki, ale w dobrych humorach i z uśmiechem na twarzy, uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną do Ołpin. Czas ten wypełniony został znowu muzyką. Śpiewom nie było końca, a na gitarze przygrywali na zmianę pan Marek Bąk oraz Jan Niziołek. W takiej atmosferze uczniowie ani się nie obejrzeli, kiedy dotarli do Tarnowa, gdzie tradycyjnie nie mogło zabraknąć wizyty w Restauracji McDonald's. Zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń oraz z wypakowanym wspomnieniami plecakiem czy walizką szczęśliwie wrócili do Ołpin.

Barbara Wójcik

Wycieczka do Warszawy, Tokarni oraz Jaskini Raj