Wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+

Utworzono dnia 21.03.2022

Drugi z wyjazdów edukacyjnych zaplanowanych w projekcie Erasmus+ pod nazwą „Cultural Heritage Explorers And Presenters TRIPPS” został zrealizowany w dniach 13-19 marca 2022 r. Tym razem spotkanie krajów partnerskich projektu odbyło się w miejscowości Salamanca w Hiszpanii, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy VIII - Jakub Dudek, Magdalena Jacher, Joanna Marczyk oraz uczennica klasy VII – Agnieszka Piekarz. Opiekę pełnił nauczyciel informatyki – Adam Rączka oraz nauczyciel języka angielskiego - Joanna Stanisławczyk.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieszkali w hotelu Zenit Hall88 Studios w Salamance. Każdego dnia po śniadaniu uczniowie realizowali zaplanowane w projekcie zadania, a popołudnia i wieczory spędzali z rodzinami hiszpańskich rówieśników.

Szkoła gospodarzy znajduje się w oddalonej około 30 km od Salamanki miejscowości Fuentesauco. To właśnie tam odbywały się zabawy integracyjne oraz warsztaty dotyczące filmowania. Pierwszego dnia pobytu burmistrz miasta zaprosił wszystkich uczestników projektu na lunch, podczas którego serwowano tradycyjne lokalne przystawki.

Drugiego dnia odbyły się prezentacje materiałów wideo przygotowanych pod kierunkiem koordynatorów krajów partnerskich – w naszej szkole jest nim pan Artur Gruszka. Następnie uczniowie z opiekunami pojechali do miejscowości Zamora, gdzie zwiedzili San Pedro de la Nave. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Hiszpanii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem dnia była żywa lekcja historii, podczas której zaprezentowano najważniejsze zabytki architektury w miejscowości Zamora oraz związane z nimi legendy.

Trzeci dzień pobytu w Hiszpanii dostarczył wszystkim uczestnikom projektu Erasmus+ niezapomnianych wrażeń. Zorganizowana została wycieczka do Parku Naturalnego Las Arribes del Duero. Jest to kanion pomiędzy prowincjami Salamanca i Zamora, który tworzy rzeka Duero. Sceneria przełęczy i wąwozów jest zachwycająca. Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów był wyjazd do miejscowości Miranda położonej nad przełomem rzeki Duero, która stanowi granicę pomiędzy Hiszpanią a Portugalią.

Czwarty dzień realizacji zadań projektowych poświęcony był warsztatom na temat montażu i edycji wideo. Uczniowie krajów partnerskich przygotowali krótkie filmiki promujące miasto Zamora. Młodzież ze szkoły goszczącej zaprezentowała elementy swojej kultury, m.in.: lokalne stroje, tańce, instrumenty i muzykę.

Ostatniego dnia pobytu uczniowie wzięli udział w quizie online, który sprawdzał wiedzę o poszczególnych atrakcjach turystycznych miejscowości Salamanca. Największe wrażenie wywarła Stara Katedra, czyli romański kościół z XII wieku oraz Plaza Mayor, tj. plac główny miasta. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy film wideo promujący zabytki miejscowości Zamora. Wieczorem odbyło się krótkie przyjęcie pożegnalne dla wszystkich uczestników projektu.

Tygodniowy pobyt w Hiszpanii był pełen intensywnych zajęć edukacyjnych oraz wyjazdów turystyczno-krajoznawczych, ale spotkania z rówieśnikami z krajów partnerskich projektu z pewnością pozostaną w pamięci uczniów najdłużej. W drodze powrotnej nie zabrakło emocjonalnych wspomnień i wyrazów zadowolenia z udziału w projekcie. Pobyt w Hiszpanii uświadomił uczniom konieczność rozwijania kompetencji w zakresie wielojęzyczności, kompetencji międzykulturowych, kompetencji cyfrowych, a przede wszystkim kompetencji społecznych. Uczestnicy wyjazdu korzystali z różnych języków w celu porozumiewania się, poznali hiszpańskie konwencje społeczne i elementy kulturowe. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie wzmocni motywację do poszukiwania różnych możliwości uczenia się języka angielskiego jako języka urzędowego krajów Unii Europejskiej.

Joanna Stanisławczyk

Wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+