Wyjazd do kina na projekcję filmu ,,Prorok”

Utworzono dnia 04.12.2022

W poniedziałek 28 listopada uczniowie z klas: VI, VII oraz VIII wraz z opiekunami wybrali się na pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd klas starszych do kina.

Wspólnie obejrzeli film pt. ,,Prorok” dotyczący wątków z życia Bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po trzech latach przymusowej izolacji w Komańczy kardynał Wyszyński wraca do Warszawy, aby walczyć o więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu polskiego w trudnej dla kraju sytuacji politycznej. Jest nadal inwigilowany przez władze państwowe, które rozpoczynają akcję o kryptonimie ,,Prorok" wymierzoną przeciwko prymasowi i jego najbliższemu otoczeniu. Świetnie kreacje aktorskie pozwoliły uczniom odczuć nastroje polityczne tamtych czasów, trudną sytuację bytową polskich rodzin, robotników i pracowników, którym chciano także odebrać wiarę w Boga, dążąc do całkowitej ateizacji kraju.

W treści filmu zostały ujęte tak ważne wydarzenia z naszej historii, jak obchody tysiąclecia chrztu Polski, wybór Jana Pawła II na papieża, czy rezygnacja ze stanowiska pierwszego sekretarza złożona przez Władysława Gomułkę.

Całość dopełniała piękna i wzruszająca muzyka.

Udział w projekcji tego filmu należy zaliczyć do lekcji integrującej treści programowe z kilku przedmiotów szkolnych.

Film poruszał nie tylko zagadnienia biograficzne, historyczne, czy obyczajowe, ale także dotyczące świata wartości, których wskazywanie jest tak bardzo potrzebne młodemu pokoleniu, niejednokrotnie zagubionemu w chaosie życia wirtualnego.

Jolanta Górka

Wyjazd do kina na projekcję filmu ,,Prorok”

Utworzono dnia 04.12.2022, 17:20

ZAŁĄCZNIKI: