Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyjazd do Rumunii w ramach projektu Erasmus+

Utworzono dnia 11.10.2022

W dniach 01.10 – 08.10 obecnego roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami zrealizowali kolejny etap projektu Erasmus+ pod nazwą "Cultural Heritage Explorers And Presenters TRIPPS”. Czwarte spotkanie krajów partnerskich odbyło się w mieście Suczawa
w Rumunii. Uczestnikami wyjazdu edukacyjnego byli: uczennica klasy VI – Martyna Jacher, uczennice klasy VII – Zuzanna Gabryel i Oliwia Pikusa oraz uczniowie klasy VIII – Dawid Wójcik oraz Michał Wójcik. Opiekę pełnił nauczyciel informatyki – pan Adam Rączka oraz pedagog specjalny – pani Jolanta Górka. Podczas pobytu w Rumunii uczniowie mieszkali
w domach swoich rumuńskich kolegów i każdego dnia po śniadaniu spotykali  się wraz
z pozostałymi uczestnikami w hotelu Continental i realizowali zaplanowane w projekcie zadania.

Pierwszy dzień pobytu w Rumunii był to czas dedykowany rodzinom goszczącym naszych uczniów. Korzystając z przepięknej pogody, rumuńscy gospodarze przygotowali szereg atrakcji, aby pokazać polskim gościom piękno rejonu, w którym żyją.
Wycieczka do zoo, kopalni soli, odkrywanie walorów przyrodniczych, przepiękne widoki - między innymi tego doświadczyli nasi uczniowie przebywający w gościnie u czterech rodzin.

Po dniu spędzonym wraz z gospodarzami nadszedł czas oficjalnego rozpoczęcia działań
w ramach kolejnej odsłony projektu Erasmus+.
Uczniowie z krajów partnerskich wraz ze swoimi opiekunami spotkali się w Teatrze Miejskim w Suczawie. Na początku wysłuchali koncertu w wykonaniu Royal Quartet, na który złożyły się nie tylko klasyczne utwory, ale także interpretacja współczesnych przebojów muzyki rozrywkowej. Następnie powitalne przemówienia wygłosili przedstawiciele władz lokalnych, szkoły oraz koordynatorzy projektu.
W części artystycznej wystąpili uczniowie szkoły Colegiul National Mihai Eminescu
w Suczawie, reprezentując utwory lokalnego folkloru oraz swoje wokalne i taneczne umiejętności.
Należy pamiętać, że podstawą projektu Erasmus+ jest edukacja, dlatego po zakończonej części artystycznej rozpoczęto warsztaty dotyczące narracyjnych aspektów w tworzeniu wideo prowadzone przez dziennikarkę i prezenterkę TV Alinę Mihaescu. Warto podkreślić, że wszystkie zajęcia podczas warsztatów były prowadzone w języku angielskim, co jest świetnym dopełnieniem nauki tego języka w czasie lekcji.
Uczestnicy projektu otrzymali także zaproszenie na obiad do szkolnej stołówki, gdzie mogli nie tylko doświadczyć walorów kulinarnych rumuńskiej kuchni, ale także podglądnąć codzienne życie szkolne swoich rówieśników.
Po obiedzie rozpoczęły się zajęcia ruchowe - nauka podstaw tradycyjnych tańców rumuńskich połączona z przymiarkami strojów regionalnych. Następnie grupy z poszczególnych krajów prezentowały nagrania dotyczące dań charakterystycznych dla kuchni narodowej każdego kraju. Dzień zakończył się zwiedzaniem budynku szkoły.

W kolejny dzień, we wtorek uczestnicy wyjazdu opuścili Suczawę, aby doświadczyć bogactwa natury ukrytego w górach Rumunii.
W drodze do punktu docelowego młodzież miała okazję zwiedzić Wood Art and Craft Museum, gdzie polscy uczniowie mogli się przekonać, jak wiele można wskazać elementów wspólnych kultury polskiej oraz rumuńskiej.
Następnie podczas przerwy obiadowej w gospodarstwie agroturystycznym nie sposób było oprzeć się specjałom kuchni lokalnej: mamłydze, sarmalom czy ostrym papryczkom.
W drodze do Stadniny Koni Lucina uczestnicy wycieczki obserwowali nie tylko piękne, górskie widoki, ale także charakter życia rumuńskiej wsi, który zdecydowanie odbiega od życia wsi w Polsce.
W trakcie pobytu w stadninie młodzież obejrzała konie w ich boksach i na wybiegu oraz wzięła udział w podstawach nauki jazdy konnej i przejażdżce w zaprzęgu.
Za to na opiekunów czekała specjalna niespodzianka - pełna skrajnych emocji ekspedycja zaprzęgiem konnym w nieco wyższe rejony gór. Dzień zakończył się kolacją uczestników wraz ze swoimi gospodarzami w pizzerii Padrine.

Środa była kolejnym bardzo aktywnym dniem, który rozpoczął się od spaceru po Suczawie. Polscy uczniowie odnaleźli pomnik Jana Pawła II usytułowany przed wejściem do katolickiego kościoła, następnie wraz z całą grupą zwiedzili wystawę Muzeum Historycznego, która ukazywała dzieje Rumunii na przestrzeni wieków. Po raz kolejny można było wskazać w nich tak wiele wspólnych elementów z historią Polski.
Kolejnym punktem dnia był przejazd do Monasteru w Voronet, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zewnętrzne freski przetrwały niemal 500 lat bez żadnych zabiegów konserwatorskich. Przed klasztorem miał miejsce niesamowity moment braterskiego uścisku dłoni uczestników projektu Erasmus+, ludzi wielu kultur, języków
i wyznań.
Po obiedzie przyszedł czas na przypomnienie sobie podstaw tradycyjnych rumuńskich tańców oraz inne zabawy integracyjne. Poza tym po raz kolejny młodzież doświadczyła przepięknych widoków górskich rozciągających się z Góry Humorului. W trakcie drogi powrotnej uczestnicy projektu zakupili pamiątki w Marginea Pottery work-shop.

W czwartek w Colegiul National Mihai Eminescu w Suczawie czyli w szkole realizującej czwartą odsłonę Erasmus+  był prawdziwie edukacyjny dzień.
Od rana rozpoczęły go warsztaty dotyczące narracyjnych aspektów w przygotowaniu nagrania wideo prowadzone przez wykładowcę akademickiego oraz edytora tekstu pracującego w lokalnej gazecie Tiberiu Avrama, a także poprzez wykład online pani Ralucy Aftene, reporterki TV. Uczniowie musieli się także mocno skoncentrować nad przygotowaniem swoich nagrań na finałowy dzień wieńczący projekt i pobyt w Rumunii.
Po lunchu zjedzonym w szkolnej kantynie uczestnicy projektu Erasmus+ udali się do Muzeum Wsi i wzięli udział w warsztatach malowania jajek prowadzonych przez lokalną artystkę, Celicę Nistor. Po ich zakończeniu obejrzeli rekonstrukcję tradycyjnych zabudowań rumuńskiej wsi.
Na koniec tego dnia wszyscy udali się do malowniczo usytułowanego zamku średniowiecznego, z którego murów rozciąga się przepiękna panorama na Suczawę i jej okolicę. W historii zamku można było odnaleźć kolejny polski wątek, tym razem mało chlubny. W 1497 roku Jan Olbracht wyruszył w kierunku Mołdawii i wraz ze swoją armią stanął u stóp zamku w Suczawie, gdyż na jego tronie chciał osadzić swojego brata Zygmunta, co okazało się trudnym zadaniem i przyniosło klęskę armii.
Dzień zakończył się wspólną kolacją oraz zabawą młodzieży wraz ze swoimi rumuńskimi gospodarzami.

Ostatni dzień wyjazdu do Rumunii oraz pobytu w mieście Suczawa został podzielony na dwie części.
Do godziny 13:00 uczniowie wraz ze swoimi przyjaciółmi uczestniczyli w zajęciach
w szkole. Były to zajęcia kulinarne polegające na przygotowaniu tradycyjnego, słodkiego przysmaku kuchni rumuńskiej.
Po ich zakończeniu rozpoczęły się prace w klasopracowniach informatycznych, w których grupy uczniów z poszczególnych krajów dokonywały montaży filmików według wskazówek udzielanych podczas warsztatów z nauczycielami i specjalistami.
W tym czasie opiekunowie dokonali ewaluacji tej edycji projektu, następnie zwiedzali szkołę oraz obserwowali pracę uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników. Były to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń edukacyjnych z poszczególnych krajów.
Natomiast w drugiej części dnia, wieczorem w sali konferencyjnej hotelu Continental odbyła się prezentacja efektów pracy uczniów w ciągu całego tygodnia. Wszystkie zespoły z krajów partnerskich miały za zadanie montaż i edycję filmu prezentującego dziedzictwo kulturowe Rumunii, korzystając ze zgromadzonych przez siebie zdjęć i filmików nagrywanych podczas całego wyjazdu przy użyciu telefonów lub kamer. Po prezentacji prac odbyło się głosowanie nauczycieli i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy film opracowany zgodnie z wytycznymi przekazywanymi podczas warsztatów, zwyciężyła drużyna z Hiszpanii.
Podobnie jak po poprzednich wyjazdach i tym razem w drodze powrotnej nie zabrakło emocjonalnych wspomnień i radości uczniów z udziału w projekcie i pobytu w Rumunii. Podróż busem pozwoliła także podziwiać piękno krajobrazów tego kraju, których nie da się opisać słowami. Nasi uczniowie mają świadomość konieczności rozwijania kompetencji
w zakresie wielojęzyczności, kompetencji międzykulturowych, kompetencji cyfrowych,
a przede wszystkim kompetencji społecznych. Mamy nadzieję, że zdobyte podczas tego wyjazdu doświadczenie wzmocni motywację do uczenia się języka angielskiego jako języka urzędowego krajów Unii Europejskiej.
Dziękujemy partnerom z Rumunii za przygotowanie całego tygodnia aktywności, opiekę, serdeczność i niezwykłą gościnność rodzin podejmujących naszych uczniów. Serdeczne  podziękowania kierujemy szkolnemu koordynatorowi projektu Erasmus+ – panu Arturowi Gruszce za trud organizacji wyjazdu i jego profesjonalne przygotowanie.

Jolanta Górka
Adam Rączka

Wyjazd do Rumunii w ramach projektu Erasmus+

Utworzono dnia 11.10.2022, 12:57

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 199

W poprzednim tygodniu: 383

W tym miesiącu: 1457

W poprzednim miesiącu: 1549

Wszystkich: 189654

Zegar