Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Utworzono dnia 19.11.2017
Czcionka:

Uczniowie klasy szóstej, siódmej oraz gimnazjum pod opieką pani Dyrektor, ks. Mirosława Rabijasza oraz pani Barbary Wójcik udali się 15 listopada do Krakowa, aby obejrzeć sztukę Moliera „Chory z urojenia” graną na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Najpierw uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice – Czyżyny. W jego skład wchodzi duży hangar lotniczy i zaplecze garażowo – magazynowe oraz dwa małe budynki z okresu ostatniej wojny. Z lotu ptaka Gmach Główny przypomina formą wirujące śmigło. Ten jeden z najnowocześniejszych, stworzonych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce wprowadza widzów w świat dawnego lotnictwa, przygotowuje ich do odwiedzenia m.in. ekspozycji samolotów z okresu I wojny światowej, statków powietrznych zgromadzonych w głównym hangarze ekspozycyjnym oraz jednej z największych na świecie kolekcji silników lotniczych.

W nowym budynku zostało zaprezentowanych 21 statków powietrznych, m.in. jeden z pierwszych samolotów francuskich – Blériot XI (skonstruowany w 1909 roku), polski RWD-13 z lat 30-tych XX w. (jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy) czy uważany za pierwszy w powojennej Polsce nowoczesny samolot krajowej konstrukcji – TS-8 Bies.

Nowoczesne gabloty, interaktywne kioski informacyjne, fotele lotnicze, symulator lotu, przekrój samolotu, to tylko przykładowe elementy wyposażenia sali edukacyjnej.

W tajniki lotnictwa wprowadził uczniów przewodnik, który oprowadzając po muzeum dzielił się swoją ogromną wiedzą na temat znajdujących się tu obiektów i ekspozycji. Zwiedzanie zostało wzbogacone o krótki seans filmowy, którego finał wszystkich zaskoczył.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Młodzież obejrzała dwugodzinną sztukę „Chory z urojenia” autorstwa znanego francuskiego komediopisarza, mistrza tego gatunku - Moliera.

Chory z urojenia” porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksów życia, pychy i próżności człowieka. W dzisiejszym zagmatwanym świecie wszyscy jesteśmy „chorzy”. Każdy z siedzących na widowni, w różnym stopniu jest obciążony chorobą samotności, niezrozumienia, braku akceptacji przez innych lub siebie samego. Molier potrafił doskonale pod płaszczem humoru i zabawy wyciągnąć na światło dzienne ludzkie bolączki i przywary. Sztuka bawi do łez, doprowadzając widza przez śmiech do głębokich refleksji.

W tytułowej roli wystąpił jeden z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzej Grabowski. Główny bohater - Argan jest wielkim panem domu, który włada życiem domowników, będąc teoretycznie w stanie agonalnym. Nadgorliwość z jaką wyczekuje kolejnych kuracji, których większość ludzi unika jak ognia, budzi rozbawienie. Grany przez Grabowskiego hipochondryk naprawdę wierzy w swoje choroby i konieczność leczenia.

Oprócz doskonałej gry aktorskiej, przezabawnych sytuacji oraz dialogów całość dopełniły kostiumy i dekoracja.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wracaliśmy do Ołpin, a podróż autobusem umilił wspólny śpiew przy dźwiękach gitary.

Barbara Wójcik

 

Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Utworzono dnia 19.11.2017, 21:29

E-DZIENNIK

Partnerzy szkoły

Biuletyn Informacji Publicznej

Polecamy

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 253

W poprzednim tygodniu: 628

W tym miesiącu: 1395

W poprzednim miesiącu: 2272

Wszystkich: 58907