Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Utworzono dnia 19.11.2017

Uczniowie klasy szóstej, siódmej oraz gimnazjum pod opieką pani Dyrektor, ks. Mirosława Rabijasza oraz pani Barbary Wójcik udali się 15 listopada do Krakowa, aby obejrzeć sztukę Moliera „Chory z urojenia” graną na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Najpierw uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice – Czyżyny. W jego skład wchodzi duży hangar lotniczy i zaplecze garażowo – magazynowe oraz dwa małe budynki z okresu ostatniej wojny. Z lotu ptaka Gmach Główny przypomina formą wirujące śmigło. Ten jeden z najnowocześniejszych, stworzonych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce wprowadza widzów w świat dawnego lotnictwa, przygotowuje ich do odwiedzenia m.in. ekspozycji samolotów z okresu I wojny światowej, statków powietrznych zgromadzonych w głównym hangarze ekspozycyjnym oraz jednej z największych na świecie kolekcji silników lotniczych.

W nowym budynku zostało zaprezentowanych 21 statków powietrznych, m.in. jeden z pierwszych samolotów francuskich – Blériot XI (skonstruowany w 1909 roku), polski RWD-13 z lat 30-tych XX w. (jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy) czy uważany za pierwszy w powojennej Polsce nowoczesny samolot krajowej konstrukcji – TS-8 Bies.

Nowoczesne gabloty, interaktywne kioski informacyjne, fotele lotnicze, symulator lotu, przekrój samolotu, to tylko przykładowe elementy wyposażenia sali edukacyjnej.

W tajniki lotnictwa wprowadził uczniów przewodnik, który oprowadzając po muzeum dzielił się swoją ogromną wiedzą na temat znajdujących się tu obiektów i ekspozycji. Zwiedzanie zostało wzbogacone o krótki seans filmowy, którego finał wszystkich zaskoczył.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Młodzież obejrzała dwugodzinną sztukę „Chory z urojenia” autorstwa znanego francuskiego komediopisarza, mistrza tego gatunku - Moliera.

Chory z urojenia” porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksów życia, pychy i próżności człowieka. W dzisiejszym zagmatwanym świecie wszyscy jesteśmy „chorzy”. Każdy z siedzących na widowni, w różnym stopniu jest obciążony chorobą samotności, niezrozumienia, braku akceptacji przez innych lub siebie samego. Molier potrafił doskonale pod płaszczem humoru i zabawy wyciągnąć na światło dzienne ludzkie bolączki i przywary. Sztuka bawi do łez, doprowadzając widza przez śmiech do głębokich refleksji.

W tytułowej roli wystąpił jeden z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzej Grabowski. Główny bohater - Argan jest wielkim panem domu, który włada życiem domowników, będąc teoretycznie w stanie agonalnym. Nadgorliwość z jaką wyczekuje kolejnych kuracji, których większość ludzi unika jak ognia, budzi rozbawienie. Grany przez Grabowskiego hipochondryk naprawdę wierzy w swoje choroby i konieczność leczenia.

Oprócz doskonałej gry aktorskiej, przezabawnych sytuacji oraz dialogów całość dopełniły kostiumy i dekoracja.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wracaliśmy do Ołpin, a podróż autobusem umilił wspólny śpiew przy dźwiękach gitary.

Barbara Wójcik

Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie