Wyjazd do teatru na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”

Utworzono dnia 05.12.2021

Uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pań: Anny Król-Kuś, Małgorzaty Mikrut i Joanny Stanisławczyk w piątek 26 listopada br. udali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.

Aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze, był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia - dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.

Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata spowitego mgłą Londynu końca XIX wieku z przedświąteczna atmosferą bożonarodzeniową. Zaangażowani emocjonalnie widzowie towarzyszyli głównemu bohaterowi na niezwykłej drodze wewnętrznej przemiany i odkrycia, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż powieść przeczytali wcześniej i omówili na lekcjach języka polskiego. Wszystkich zachęcamy do lektury „Opowieści Wigilijnej”. Jest to książka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zawierająca ponadczasowe prawdy o człowieku, skłaniająca do refleksji i wzruszenia, nie tylko w zimowe przedświąteczne wieczory.

Joanna Stanisławczyk

Wyjazd do teatru na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”

Utworzono dnia 05.12.2021, 23:33

Wszystkich: 190656