Wyprawa do świata wyobraźni

Utworzono dnia 07.04.2022

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Książki, który wypada 2 kwietnia. To za niespełna trzy dni, jednak już dziś dzieci z klasy III odwiedziły bibliotekę szkolną, aby rozpocząć aktywne świętowanie tego nietypowego wydarzenia.
Uczniowie obejrzeli i wysłuchali treści opowiadania Christosa pt. ,,Książki" zaprezentowanego w Teatrzyku Kamishibai. Jest to niezwykła, nowatorska i pełna humoru opowieść o wyprawie do świata wyobraźni.
Teatrzyk Kamishibai to z kolei technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. W naszej bibliotece ta technika jest już wykorzystywana w pracy z dziećmi od jakiegoś czasu i spotyka się zawsze z żywą reakcją i zainteresowaniem młodych czytelników, gdyż ilustracje zachęcają do aktywnego czytania i rozbudzają wyobraźnię. Poza tym kilka kart opowieści motywuje do poszukiwania niejednoznacznych, ukrytych elementów ilustracji oraz jest okazją do otwarcia dyskusji czytelniczej.
W trakcie dzisiejszego seansu czytelniczego dzieci, zgodnie z założeniami tej techniki, wyszukiwały ukryte elementy ilustracji. Była to dla nich atrakcyjna nowość, która dodatkowo zmotywowała do wypożyczenia książeczek do czytania w domu.

Marta Kordek

Wyprawa do świata wyobraźni