Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dla Niepodległej

Utworzono dnia 10.11.2019

Dla Niepodległej - Byliśmy! Jesteśmy! Będziemy!

 

Dnia 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. W tym roku jest to już 101. rocznica. Uroczystość obchodzona jest w listopadzie, a miesiąc ten to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno odwiedziliśmy groby naszych zmarłych, zanieśliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. W ten sposób pokazaliśmy, że pamiętamy. Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę i nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci.

Nasza szkoła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła uroczystą akademią, która odbyła się we czwartek – 7 listopada. Montaż słowno – muzyczno – taneczny rozpoczęliśmy od recytacji wiersza Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska” oraz wypowiedzi dzieci na temat znaczenia słowa „Ojczyzna”. Oto one:

Ojczyzna powinna być czymś ważnym dla każdego człowieka. Jest tylko jedna.

***

Nie chciałbym mieszkać w innym kraju. Polska jest jak duży dom, a jego mieszkańcy to jedna wielka rodzina. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

***

Polska to ładny kraj. Mamy morze, góry, dużo zieleni, wiele zabytków, ciekawą historię.

***

Dla mnie Ojczyzna to kraj, w którym się urodziłem, wychowuję, dorastam, przeżywam chwile smutku i radości.

***

Nasi przodkowie dużo wycierpieli, abym był wolnym Polakiem i żył w wolnym kraju.

***

Ojczyzna to miejsce, które kocham. Jestem szczęśliwa, że mieszkam w Polsce.

***

Ojczyzna to nasz kraj, w którym żyjemy, i z którego powinniśmy być dumni. Łza kręci mi się w oku, gdy polscy sportowcy zajmują pierwsze miejsca.

***

Polska kojarzy mi się z symbolami narodowymi – godłem, flagą biało-czerwoną i hymnem państwowym.

Część główna występu była żywą lekcją historii - dotyczyła wydarzeń historycznych począwszy od rozbiorów Polski, poprzez walkę Polaków w armii Napoleona, powstanie listopadowe, wygnanie na Sybir, powstanie styczniowe, wybuch I wojny światowej, przejęcie dowództwa wojsk polskich przez Józefa Piłsudskiego, kapitulację Niemiec i zakończenie I wojny światowej aż do 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach uwalnia się z niewoli i odzyskuje niepodległość. Prezentowane wydarzenia przeplatane były poezją recytowaną, scenkami obrazującymi symboliczne sytuacje i ważne zdarzenia - jak złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod brzozowymi krzyżami, pożegnanie żołnierza z dziewczyną, trudy wojny i życie w okopach, rozstanie matki z synem, który idzie walczyć za Polskę, a także ubogacone pokazami taneczno – choreograficznymi - jak taniec sępów (zaborców) z Polską symbolizujący trzy rozbiory Polski, taniec wolnej Polski w asyście żołnierzy oraz układem choreograficznym z szarfami obrazującym radość z odzyskania niepodległości. Recytacjom oraz partiom narracyjnym i odgrywanym scenkom towarzyszyła muzyka – najpierw melodia z serialu „Polskie drogi”, a następnie ścieżka dźwiękowa z filmu „Gladiator”. Tradycyjnie nie zabrakło śpiewu chóru szkolnego pod batutą pana Marka Bąka i przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego. Zaprezentowano następujące aranżacje muzyczne: „Mówią o Tobie dobrze”, „Biały krzyż”, „Szary mundur”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Uwierz, Polsko!”. Głosu modlitwy ludu wołającego do Boga o przywrócenie kochanej Ojczyzny wysłuchano przy użyciu dźwięku trójwymiarowego, zaś odzyskaną wolność oznajmił głośno bijący dzwon.

Słowem przewodnim zakończenia akademii była „wolność”. Najpierw przywołano wypowiedzi Jana Pawła II, który tak nauczał o wolności: Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Chrystus uczy, że najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie. (…) Wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi. Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności. (…) Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. A potem dzieci zaprezentowały jeszcze inne myśli na temat tego, czym dla współczesnego człowieka jest „wolność”:

 

Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania.

***

Bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia.

***

Wolność to możliwość wyboru.

***

Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to, czy wróci...

***

Wolność to szczęśliwe powroty.

***

Wolność to dom pełen ukochanych ludzi.

***

Nie ma nic cenniejszego nad wolność.

***

Wolność bycia człowiekiem.

 

Mottem akademii były słowa: Byliśmy! Jesteśmy! Będziemy! Wyrażają one naszą gotowość do obrony Ojczyzny, a pomocą ma być dla nas wiara i Bóg, dzięki którym zawsze pokonamy trudności i wszelkie przeszkody.

 

Uwierz, Polsko!

Naszej wiary nie zabraknie nam!

Żaden wróg

Nie zwycięży Boga w nas!

Z Bogiem zawsze

Pokonamy każde zło.

Dopomóż, Boże, nam,

Dopomóż nam.

Po uroczystej akademii delegacja uczniów udała się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pamięci. Opuszczając salę gimnastyczną, można było poczęstować się tradycyjnym wiejskim chlebem, który na pewno wszystkim kojarzy się z domem rodzinnym i Ojczyzną – Polską.

Barbara Wójcik

 

Akademię przygotowały panie: Maria Wrzosek, Anna Król-Kuś, Magdalena Rozmus, Barbara Wójcik oraz pan Marek Bąk. Wystąpili uczniowie klasy VII, V, IV oraz III i chórzyści z zespołem instrumentalnym.

Dla Niepodległej

Utworzono dnia 10.11.2019, 21:47

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 143

W poprzednim tygodniu: 217

W tym miesiącu: 259

W poprzednim miesiącu: 1550

Wszystkich: 191520

Zegar