Wyjazd do Włoch ERASMUS+ „Cultural Heritage Explorers And Presenters TRIPPS”

Utworzono dnia 14.11.2021

W dniach 7-13 listopada 2021 r. odbył się wyjazd do Włoch w ramach projektu ERASMUS+ „Cultural Heritage Explorers And Presenters TRIPPS” do szkoły L’Istituto di Istruzione Superiore Ruggero II w Ariano Irpino.  W wyjeździe uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły: Michał Wójcik, Bartłomiej Faliszek, Jakub Dudek i Dawid Wójcik. Opiekę nad uczniami sprawowało dwóch nauczycieli: pan Artur Gruszka oraz pan Adam Rączka. Nasi uczestnicy spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z Włoch, Rumunii, Turcji, Hiszpanii oraz Portugalii. Uczniowie byli zakwaterowani w Hotelu „INCONTRO” w Ariano Irprino, natomiast wieczory spędzali u rodzin włoskich uczniów.
W trakcie pobytu uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda życie szkolne w Ruggero II.
Uczestnicy wyjazdu projektowego mieli też okazję poznać ciekawe miejsca w okolicach Ariano. Włoska szkoła zorganizowała wycieczkę do miasta Trani w regionie Apulia, gdzie uczniowie zwiedzali z przewodnikiem m.in. XIII-wieczny zamek, zbudowany przez Fryderyka II oraz romańską katedrę z białego marmuru.
Odbyły się także warsztaty w laboratoriach ceramiki podczas których uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu przedmiotów z tego tworzywa.
Spacery po Ariano Irpino pozwoliły na poznanie architektury oraz stylu życia mieszkańców.
Innym ciekawym wydarzeniem był wyjazd do normańskich miejsc Rocca S. Felice i Goleto.
W ciągu kilku dni nasi uczniowie wraz z włoskimi, rumuńskimi, tureckimi, hiszpańskimi i portugalskimi uczniami mieli okazję bliżej się poznać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas na wycieczkach, warsztatach projektowych, zabawach integracyjnych.
Podczas pobytu próbowali swoich sił w filmowaniu codziennych czynności oraz stworzeniu krótkiego filmu. Brali udział w lekcji CLIL o wymaganiach prawnych przy kręceniu filmów.
Innym ciekawym wydarzeniem był udział w Paradzie Historycznej.
Pobyt we Włoszech był również świetną okazją do praktykowania komunikacji w języku angielskim. Wszystkie zajęcia i  przygotowane atrakcje służyły doskonaleniu umiejętności językowych oraz integracji młodych Europejczyków. To kolejny dowód, że nauka i doskonała zabawa nie muszą się wykluczać.

Adam Rączka

Wyjazd do Włoch ERASMUS+