Doświadczenia chemiczne i fizyczne drogą do wiedzy

Utworzono dnia 25.06.2017

W dniu 13 czerwca 2017 r. w Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Szerzynach odbył się II Gminny Konkurs fizyczno-chemiczny dla uczniów  klas gimnazjalnych. Celem konkursu  była  popularyzacja  nauk przyrodniczych.

Praca konkursowa polegała na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksperymentów fizycznych lub chemicznych oraz ich precyzyjnym  opracowaniu. Zadaniem każdego zespołu było również przygotowanie  prezentacji  multimedialnej.

W konkursie wzięło udział pięć dwuosobowych zespołów, w tym trzy z naszego gimnazjum:

- Jakub Mastyj i Mikołaj Drożdż,

- Maria Malina i Brygida Słomska,

- Sonia Stanula i Eliza Marczyk.

Sam konkurs poprzedził krótki występ uczniów z klasy  I gimnazjum w Szerzynach, który wprowadził właściwy klimat.

Następnie każda drużyna wylosowała kolejność, w jakiej się później prezentowała.

Chłopcy przygotowali doświadczenie pt: „Instrumenty muzyczne”, które miało na celu pokazanie jak powstaje dźwięk w instrumentach muzycznych.

Grupa w składzie Maria Malina i Brygida Słomska przygotowała

doświadczenia pt:  „Gazy powstające w reakcjach rozkładu - wulkan chemiczny''.

Dwa doświadczenia, które zostały zaprezentowane do złudzenia przypominały wybuchy wulkanów. Substratami w pierwszym doświadczeniu była  soda  oczyszczona  i  ocet,  a w drugim  dwuchromian (VI) amonu  i magnez. Produktami tych  reakcji  są gazy: dwutlenek węgla oraz azot. Ilość nagromadzonych gazów jest tak duża, że powoduje wyrzut substancji przypominający erupcję wulkanu.

Grupa w składzie Eliza Marczyk i Sonia Stanula wykonywała

doświadczenie:  „Właściwości metali lekkich na przykładzie sodu". Podczas prezentacji doświadczeń reakcji sodu z zimną, ciepłą oraz ograniczoną ilością wody zostały pokazane właściwości metali lekkich, do których należy między innymi sód.

Wszystkie zespoły z naszego gimnazjum zaprezentowały się znakomicie.

Cieszymy się, że  Jakub  Mastyj  i Mikołaj Drożdż zajęli I miejsce. Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego osiągania takich sukcesów.

Dziękujemy również naszym nauczycielom, Pani Małgorzacie Pilch i Panu Henrykowi Karpowi, za pomoc i trud włożony w przygotowanie nas do konkursu.

Brygida Słomska

Maria Malina