Gminny Konkurs Ekologiczny

Utworzono dnia 09.06.2019

Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem:

„Chroniąc najbliższą okolicę bierzemy udział w ratowaniu Ziemi”.

Nasza szkoła była organizatorem Gminnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem: „Chroniąc najbliższą okolicę, bierzemy udział w ratowaniu Ziemi”, którego finał odbył się 22 maja br. w PSP w Ołpinach. Swoją obecnością na finale zaszczycił nas pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pan Michał Karczmarz.

Patronat nad konkursem objęli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział w Tarnowie oraz Branżowa Organizacja Odzysku Opakowań S.A. w Tarnowie.

Uczniowie klas VII i VIII oraz klas III gimnazjum ze szkół znajdujących się na terenie Gminy Szerzyny mogli rywalizować w dwóch kategoriach: konkursie wiedzy i konkursie plastycznym.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim poszerzenie oraz upowszechnienie wiedzy na temat zabytków historycznychi kulturowych Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, kształtowanie postaw proekologicznych i propagowanie idei ochrony przyrody najbliższej okolicy a także inspiracja wyobraźni twórczej młodzieży.

Konkurs wiedzy oraz prace z konkursu plastycznego  miały dotyczyć tematu: „Przyroda oraz zabytki historyczne i kulturowe Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki”. W konkursie plastycznym każda szkoła po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych do etapu gminnego przekazała 3 najlepsze prace, które wyeksponowano na wystawie konkursowej. Niezależna komisja spośród wszystkich nadesłanych prac dokonała wyboru zwycięzców tej kategorii. Wyniki są następujące:

I miejsce – Małgorzata Słomska- ucz. kl. VIIPSP w Żurowej

II miejsce – Wiktoria Sychta– ucz. kl. VII PSP w Czermnej

Emilia Szwandrok - ucz. kl. IIIb Gimnazjum w Ołpinach

III miejsce – Kamil Faliszek – ucz. kl. VII PSP w Ołpinach

Wyróżnienia otrzymały:

Anna Mikrut – ucz kl. VII  PSP w Żurowej,

Zuzanna Sroka –  ucz. kl. VII PSP w Ołpinach

W konkursie wiedzy udział wzięło 10 uczniów ze szkół Gminy Szerzyny, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Konkurs wiedzy obejmował wiedzę ogólną dotyczącą świata przyrody ożywionej i nieożywionej oraz zabytków historycznych i kulturowych Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, a także wiedzę z dziedziny ekologii i ochrony przyrody.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

• I - pisemny - uczniowie rozwiązywali test wyboru zawierający ogólną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
  • II etap – to zadania otwarte, w których uczniowie rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt oraz musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi zabytków kulturowych  i historycznych Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Po zmaganiach konkursowych uczniowie oglądali film o tematyce ekologicznej, a komisja konkursowa przystąpiła do oceny prac.

Po wyłonieniu zwycięzców odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w obu kategoriach, którego dokonała Pani Dyrektor  Jolanta Górka oraz Pan Michał Karczmarz.

W konkursie wiedzy nagrody zdobyli:

I miejsce – Szymon Janik - ucz. kl. III b  Gim. w Ołpinach

II miejsce – Aleksandra Duda - ucz. kl. VII PSP w Czermnej

III miejsce – Maciej Szarek -  ucz. kl. VIII PSP w Swoszowej

W tej kategorii przyznano również wyróżnienia:

Natalia Pikusa – ucz. kl. VII PSP w Ołpinach

Weronika Paszyńska – ucz. kl. VIII PSP w Czermnej

W tym konkursie, zarównow kategorii wiedzy oraz konkursie plastycznym, zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu także zostali obdarowani upominkami i pamiątkowymi dyplomami, ponieważ są to finaliści szkolnych eliminacji.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie gratulujemy wysokiego poziomu wiadomości i umiejętności z zakresu ekologii i ochrony przyrody oraz zabytków kulturowych i historycznych Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

M. Pilch, M. Mikrut

Gminny Konkurs Ekologiczny