Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Orszak Trzech Króli 2018

Utworzono dnia 09.01.2018
Czcionka:

Bóg jest dla wszystkich”

 

Dziesiąte, jubileuszowe i największe uliczne jasełka na świecie odbyły się w sobotę, 6 stycznia 2018 r. Ulicami 644 miejscowości w Polsce oraz 16 poza jej granicami przeszły barwne Orszaki Trzech Króli, a przyświecało im hasło: „Bóg jest dla wszystkich”.

Po raz drugi nasza szkoła oraz ołpińska parafia przyłączyły się do uroczystych obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

Motywem przewodnim OTK 2018 było przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu i czeka na wszystkich. Chce ich zbawić, nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego, to zawsze jest czas, aby Go odnaleźć i wejść na drogę do Niego. W haśle zawiera się też dewiza Orszaku, który jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. Inicjatywa ta łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, władze lokalne, osoby duchowne oraz ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.

Z placu przed Publiczną Szkołą Podstawową w Ołpinach wyruszył Orszak zmierzający do Kościoła Parafialnego pw. NMP Wniebowziętej, a prowadzony był przez jadących konno Trzech Króli, którzy zmierzali do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W barwnym korowodzie przy dźwiękach kolęd w wykonaniu orkiestry, z koroną na głowie kroczyli: dzieci w strojach kolędników misyjnych oraz jasełkowych, młodzież z chorągwiami OTK, rodzice ze Sztandarem Szkoły, Dyrektor Szkoły pani Anna Niemiec, sołtys wsi Ołpiny pan Roman Gabryel, Radni Rady Gminy Szerzyny na czele z Przewodniczącym panem Mariuszem Słotą, Wójt Gminy Szerzyny pan Grzegorz Gotfryd, rodzice uczniów, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy wsi. Uczestnicy Orszaku przywędrowali do świątyni, gdzie oddali hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus, a Trzej Królowie złożyli Mu drogocenne dary.

Uroczystą Mszę Świętą celebrowali Proboszcz Parafii Ołpiny - ks. Jerzy Janeczek oraz były Proboszcz ks. Kazimierz Skrobot. Powitali oni serdecznie wszystkich uczestników Orszaku oraz podziękowali za tak liczny udział w jasełkowym pochodzie. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Kazimierz Skrobot.

Światło prowadzi dziś Mędrców do Betlejem. Oni zobaczyli Dziecinę, upadli przed Nim na twarz i oddali Mu pokłon. I złożyli trzy symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto jako królowi, kadzidło jako symbol naszych modlitw, które unoszą się do Boga jak dym z kadzidła oraz mirrę oznaczająca ból, cierpienie, śmierć.

Do tego światła pójdą wszystkie narody całej Ziemi. Człowiek szukający Boga, odnajdzie tego Boga.

Dziś jest piękna uroczystość Trzech Króli inaczej Objawienie Pańskie. Jezus objawia się wszystkim narodom jako obiecany Zbawiciel.

Mędrców do Jezusa prowadziło światło, a dziś co jest tym światłem?

Dziś takim światłem jest Pismo Święte. Drugie wspaniałe światło to sumienie. Tym światłem, które prowadzi nas do Boga jest ksiądz, który uczy religii. Tym światłem jest Duch Święty, którym jesteśmy napełnieni od przyjęcia sakramentu bierzmowania. Tym światłem będzie dobry nauczyciel w szkole, który mimo że nie będzie mówił wprost o Bogu, ale będzie tak uczył, że wywnioskujecie, że istnieje Pan Bóg.

Ksiądz Kazimierz Skrobot wyraził ogromną radość, że Pochód Trzech Króli zorganizowała szkoła. Podkreślił, że taki zwyczaj jest pięknym dodatkiem do wychowywania młodego pokolenia, do szukania Pana Boga.

Po Eucharystii Orszak Trzech Króli udał się do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej przybyłych gości powitała pani Dyrektor Anna Niemiec. Ze szczególną atencją zwróciła się do specjalnych gości – pani Renaty Osikowicz - Wyroba Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle, nieobecnej pani Leokadii Wróbel Dyrektora Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, pana Tadeusza Wróbla dyrygenta orkiestry oraz przedstawicieli orkiestry z Jasła. Podziękowała im serdecznie za przybycie do naszej szkoły.

Pani Anna Niemiec w swoim przemówieniu podkreśliła, że: Mędrcy ze świata wyruszyli do szopy, żeby pokłonić się Bogu. Biada tym, którzy nie dostrzegają Boga w drugim człowieku. Życzyła wszystkim zdrowia, spokoju, pokoju w domu i ojczyźnie oraz aby dobro, które jest w nas, żeby emanowało. Kończąc swoje wystąpienie, życzyła niezwykłych wrażeń podczas koncertu.

Następnie głos zabrała pani Renata Osikowicz - Wyroba, która podziękowała za zaproszenie w swoim imieniu i pani Leokadii Wróbel. Dołączyła się do życzeń noworocznych. Życzyła dużo zdrowia, pomyślności, aby wszyscy każdego dnia byli szczęśliwi i obdarowywali szczęściem innych. Dodała, że koncert będzie namiastką dobra i szczęścia, które chcą nam przekazać za pośrednictwem uczniów i absolwentów szkoły muzycznej.

Noworoczny Koncert Galowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle, którą tworzą również absolwenci i uczniowie naszej szkoły, prowadziła pani Renata Osikowicz - Wyroba. Orkiestrą dyrygował pan Tadeusz Wróbel. W pierwszej części koncertu - świątecznej - wysłuchano aranżacji muzycznych najbardziej znanych kolęd, w drugiej - karnawałowej i filmowej - kompozycji znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej. Orkiestrze towarzyszyły wokalistki: Julia Gajecka, Atina Gondek i Paulina Barzyk – uczennice wydziału wokalnego Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle. Zaprezentowane utwory to: Sway, You raise me up, Festival tropical, Powiadają, żem jest ładna, Tango na dwa głosy i orkiestrę, I just called to say I love you, Showtime.

Po wysłuchaniu koncertu pani Dyrektor Anna Niemiec podziękowała występującym, pogratulowała sukcesów estradowych oraz wręczyła kosz kwiatów pani Dyrektor Renacie Osikowicz - Wyroba oraz pani Dyrektor Leokadii Wróbel na ręce pana Tadeusza Wróbla.

Organizatorzy – Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Parafia Ołpiny - składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w X Orszaku Trzech Króli oraz włączyli się do jego organizacji. Szczególne wyrazy wdzięczności kierują do Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasła, pani Renaty Osikowicz – Wyroba, pani Leokadii Wróbel oraz pana Tadeusza Wróbla za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie OTK 2018 Noworocznym Koncertem Galowym.

Barbara Wójcik

Orszak Trzech Króli 2018

Utworzono dnia 09.01.2018, 09:22

Przekaż 1% podatku

E-DZIENNIK

Partnerzy szkoły

Biuletyn Informacji Publicznej

Polecamy

Kalendarium

Luty 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 100

W poprzednim tygodniu: 505

W tym miesiącu: 1516

W poprzednim miesiącu: 2159

Wszystkich: 61187