Orszak Trzech Króli 2020

Utworzono dnia 07.01.2020

Więc niech spadnie nam korona z głowy przed Panem tego świata.
Czas łaski trwa, już przyszedł nowy Król – Jezus Bóg!

Orszak Trzech Króli, czyli największe na świecie jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej, w tym roku odbył się w Polsce i poza granicami naszego kraju już 12. raz, a przyświecało mu hasło „Cuda, cuda ogłaszają”! Również w naszej miejscowości 6 stycznia 2020 roku po raz czwarty przeszedł uroczysty Orszak prowadzony przez Trzech Króli. Wzięli w nim udział przedstawiciele władzy samorządowej, lokalnej, mieszkańcy Ołpin oraz okolicznych miejsowości, goście spoza naszej gminy, dorośli, młodzież oraz dzieci, a prawie każdy z koroną na głowie. Wspólnemu kolędowaniu przygrywała Kapela Augusta. Celem wędrówki była Szopka w kościele parafialnym. Mędrcy padli na kolana przed nowo narodzonym Dzieciątkiem, oddali Mu pokłon i złożyli przyniesione dary – złoto, kadzidło i mirrę. Następnie wszyscy uczestnicy pochodu modlili się w czasie Mszy Świętej celebrowanej przez proboszcza Parafii Ołpiny ks. Jerzego Janeczka. Po Eucharystii dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Przybyłych gości powitała Dyrektor Szkoły pani Anna Niemiec, która na wstępie odczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy adresowany do uczestników Orszaku Trzech Króli. Złożyła też wszystkim obecnym  życzenia na nowy 2020 rok. Zwieńczeniem obchodów Święta Trzech Króli były jasełka noworoczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Aby umilić jeszcze ten czas, panie z Rady Rodziców przygotowały dla każdego słodki poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do społeczności naszej szkoły, wzięli udział w pochodzie i świętowali razem z nami Uroczystość Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli to wydarzenie religijne, kulturalne i apolityczne, które łączy lokalnych mieszkańców, nie wykluczając nikogo ze względu na jego wiarę, przekonania czy zwyczaje. Orszak daje też możliwość przybliżenia Ewangelii, jest  okazją na integrację rodzin i społeczności lokalnej, daje szansę, by wykorzystać potencjał ludzi, którzy chcą się podzielić swoimi talentami, którzy chcą zrobić coś dla innych. Dziękujemy!

Barbara Wójcik

Orszak Trzech Króli 2020