Pokazy doświadczeń z chemii i fizyki

Utworzono dnia 19.06.2019

„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu."

Immanuel Kant

Na podstawie wiedzy chemicznej i fizycznej można wyjaśnić zjawiska zachodzące w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne i fizyczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.
   Chemia i fizyka to nauki ścisłe, które często trudno uczniom zrozumieć. Dlatego  nauczyciele chemii i fizyki wspólnie z zainteresowanymi uczniami przygotowali i przeprowadzili dnia 12.06.2019r. pokazy doświadczeń, podczas których zaprezentowane zostały podstawowe prawa chemiczne i fizyczne w trakcie pouczających i zabawnych doświadczeń.
Celem tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, pokazanie, że chemia  i fizyka potrafią bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.
Na wstępie uczniowie z klasy VIII  przedstawili  inscenizację pt: O Archimedesie, koronie i okrzyku "Eureka".  Zaprosili wszystkich na wycieczkę w przeszłość, do czasów, w których żył Archimedes i przedstawili legendę związaną z odkryciem jakiego dokonał  ten najwybitniejszy matematyk i fizyk starożytnej Grecji.
Po przedstawieniu przyszedł czas na doświadczenia chemiczne.  Uczennice klasy VII  Natalia Pikusa i Karolina Słomska wykonały następujące doświadczenia z chemii:

• „Napięcie powierzchniowe” ,
  • „Powstawanie tlenków w procesie spalania”.

Szymon Janik z klasy IIIb gimnazjum i Wiktor Niziołek z klasy VIII zbadali aktywność  sodu i wapnia  z wodą oraz  zachowanie się miedzi z kwasem azotowym(V) rozcieńczonym i stężonym. Wykonali również doświadczenia, w których pokazali jak z dwóch dobrze rozpuszczalnych substancji, otrzymać nierozpuszczalny, barwny osad w reakcjach strąceniowych.
Następnie jedna z grupa uczniów z klasy VIII, która realizowała na lekcjach chemii temat „Węgiel” metodą projektu przedstawiła „ Sąd nad węglem”. W czasie rozprawy sądowej wszyscy mogli zobaczyć,  jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa węgiel jako pierwiastek.

Kolejnym punktem pokazów były doświadczenia z fizyki. Uczniowie zaprezentowali 10 samodzielnie przygotowanych eksperymentów fizycznych. W czasie pokazów wyjaśniane były zachodzące zjawiska. Pięć doświadczeń miało związek z wodą. Były to:

•  wyznaczanie wartości siły wyporu działającej na ciężarek zanurzony w wodzie,
  •  zmiana siły wyporu przez ściskanie pęcherza powietrza w butelce z wodą,
  • zmiana siły wyporu przez zwiększanie zasolenia wody,
  • badanie wpływu ciśnienia atmosferycznego na wylewanie się wody z butelki,
  • przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego za pomocą wężyka, czyli tzw. pompa bez pompy.

Ponadto zaprezentowane zostały również:

• dwie dziwnie zachowujące się kule,
  • kubkofon, czyli „przejście” fali dźwiękowej przez naprężony sznurek,
  • wciąganie balonika do szklanki w wyniku różnicy ciśnień,
  • zakręcony bączek, który odwraca się i wiruje na nóżce,
  • urządzenie transportujące metalową kulkę.

Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy przygotowane i przedstawione przez starsze koleżanki i kolegów, którzy w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru prezentowali ciekawe i nietypowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz  dowiedli, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się,  a nauki ścisłe też mogą być ciekawe.

Małgorzata Pilch
Henryk Karp