Przygoda z teatrem - czwartoklasiści w krainie Narnii

Utworzono dnia 28.12.2016

Narnia to skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo rodzeństwa – Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. Tylko powrót Wielkiego Lwa Aslana daje nadzieję na zmianę tego stanu, ale nie obędzie się bez ofiary. Kraina za szafą pełna jest przyjaznych nimf i faunów, groźnych olbrzymów, karłów oraz zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To również miejsce pełne czarów, odwieczne pole walki dobra ze złem. I właśnie czworo rodzeństwa stanie się bohaterami niezwykłej opowieści. U boku królewskiego Aslana stawić będą musiały czoła złowrogiej Białej Czarownicy. Młodzi wojownicy przeżyją wiele niesamowitych przygód, prób umysłu i serca, testów na lojalność i męstwo, z których wyjdą szlachetnie odmienieni.

W ramach edukacji teatralnej zorganizowano dla klasy czwartej wyjazd do Teatru Współczesnego w Krakowie na spektakl będący adaptacją sceniczną lektury C. S. Lewisa pt. „Lew, Czarownica i stara szafa”. Widowisko trwające ponad 70 minut okazało się bardzo interesujące. Oprócz bogatych kostiumów oraz symbolicznej scenografii sztuka wzbogacona została efektami świetlnymi i multimedialnymi. Uczniowie przeczytali lekturę, dlatego mogli porównać treść baśni ze sceniczną wizją zaprezentowaną przez aktorów. W spektaklu wystąpili: Paweł Brandys, Agnieszka Zieleziecka, Anna Kończal, Małgorzata Kowalska, Maksymilian Czarnecki oraz Jakub Perkowski.

Czwartoklasiści wzięli również udział w warsztatach teatralnych, które poprowadziła aktorka odtwarzająca rolę Białej Czarownicy – Agnieszka Zieleziecka. Zajęcia poświęcone zostały samodzielnej, zakulisowej pracy aktora, jego warsztatowi, niezbędnym umiejętnościom. Trening aktorski oparty został na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu oraz tworzeniu „tu i teraz”. Dzieci wcielały się w różne, baśniowe postacie, odgrywały fragmenty scen ze spektaklu oraz bawiły się, uczestnicząc w kreatywnych grach aktorskich. Kto wie, może któreś z nich zostanie sławnym aktorem? Nasza grupa miała wyjątkowe szczęście, gdyż niektórzy uczniowie zdobyli autografy oraz imienne dedykacje od aktorek odtwarzających postacie Zuzanny i Jadis.

Barbara Wójcik

Czwartoklasiści w krainie Narnii

Utworzono dnia 28.12.2016, 19:17

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Wszystkich: 191283