Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Utworzono dnia 21.12.2023

Działania związane z doradztwem zawodowym w naszej szkole pozwalają przygotować uczniów do podejmowania decyzji związanej z wyborem kierunku kształcenia i przyszłego zawodu. Nauczyciele pomagają uczniom rozwijać świadomość własnych uzdolnień i posiadanych kompetencji, realizować zainteresowania, nabywać wiedzę na temat zawodów, a także rynku pracy. Urozmaiceniem zajęć prowadzonych w sali lekcyjnej z pewnością jest wycieczka szkolna, która powinna nie tylko integrować uczestników, ale również wzbudzać pasję i inspirować do nauki. We wtorek 19 grudnia br. uczniowie klasy IV, V i VI pojechali do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Opiekunami wyjazdu byli: pani Anna Król-Kuś, pan Adam Rączka, pani Joanna Stanisławczyk i pani Barbara Wójcik.

Centrum Dziedzictwa Szkła jest pierwszym w Polsce obiektem turystyczno-kulturalnym, który w interaktywny sposób prezentuje hutnictwo szkła i szklaną twórczość, opowiadając o historii krośnieńskiego szkła. Największą atrakcją Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, ekspozycje szkła artystycznego oraz warsztaty szklanego rzemiosła. Podczas prezentacji produkcji szkła na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne, dekoracyjne i użytkowe. Ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki znajduje się w podziemiach rynku i obejmuje prace najsłynniejszych artystów związanych z Krosnem. W sali „szkła w fizyce” poznaje się właściwości szkła oraz przeprowadza eksperymenty na szklanych rekwizytach.

Uczniowie poznali przemysł szklany w nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej formule. Dowiedzieli się, na czym polega tworzenie szkła, poznali historię produkcji szkła oraz techniki malowania, grawerowania i piaskowania. Nasi szkolni artyści nie tylko podziwiali piękno szklanej sztuki, ale aktywnie uczestniczyli w zajęciach rozwijających kreatywność plastyczną, własnoręcznie ozdabiając bombki choinkowe.

Mamy nadzieję, że uczniowie zachowają zdobytą wiedzę na temat hutnictwa szkła oraz środowiska pracy, a przede wszystkim zrozumieją konieczność rozwijania zainteresowań i planowania własnej drogi kariery.

Joanna Stanisławczyk

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie